پویش پارت آدرین واردکننده تسمه های صنعتی و ماشینی و تولید کننده وایر شمع در ایران

هر چیزی که درباره تسمه شیاری باید بدانید !

 به طور ساده‌تر می‌توان گفت برای انتقال نیرو از موتور به فاصله دورتر می‌توان از تسمه استفاده کرد. تسمه‌ها از جمله لوازم ارزان قیمت برای انتقال نیرو هستند، گرچه نسبت به زنجیر و چرخ دنده مقاومت کمتری دارند.اما به دلیل تولید صدای کم، یک انتخاب بسیار مناسب خواهند بود. در میان تسمه‌ها، تسمه شیاری کاربردهای متنوعی دارد که در ادامه به معرفی تسمه شیاری می‌پردازیم.

تسمه شیاری که برای انتقال

آشنایی با انواع تسمه‌ها

تسمه‌ها در دو گروه دسته بندی می‌شوند، تسمه‌هایی که مواد را انتقال می‌دهند و تسمه‌هایی که نیرو را انتقال می‌دهند. تفاوت این تسمه‌ها در عرض تسمه، طول تسمه و سطح تسمه است.

تسمه‌هایی که نیرو را انتقال می‌دهند می‌توانند در دستگاه‌های مختلف مورد استفاده قرار بگیرند، از این جهت در ساخت آن‌ها تنوع زیادی وجود دارد. معمولاً انتخاب تسمه بر اساس فاصله دو محور موتور و قدرتی که انتقال می‌دهد، صورت می‌گیرد. با توجه به کارآمدی تسمه‌ها، به صورت اشکال مختلف از جمله تسمه‌های تخت، تسمه‌های گرد، تسمه‌های وی شکل، تسمه‌های شیاری، تسمه‌های آجدار و تسمه‌های دندانه دار طراحی و تولید می‌شوند.

انواع تسمه ها

از تسمه‌های تخت برای فاصله‌های طولانی در تجهیزات، از تسمه‌های گرد برای نیرو‌های وارده شده کم، از تسمه‌های وی شکل برای انتقال نیروی بیشتر، از تسمه‌های آجدار بیشتر برای موتورهای کوچک از جمله ماشین لباسشویی، از تسمه‌های دندانه دار برای دستگاه‌هایی که زمان چرخش اهمیت دارد و در نهایت از تسمه‌های شیاری، برای انتقال قدرت‌های بسیار بالا استفاده می‌شود. در ادامه با ویژگی‌های تسمه شیاری بیشتر آشنا می‌شوید.

ساخت تسمه‌های شیاری

معمولاً تسمه‌ها از جنس پارچه، چرم، لاستیک یا پلیمر ساخته می شوند که البته نوع لاستیکی آن به دلیل انعطاف خوبی که دارد، در برابر کشش‌ها مقاومت بیشتری دارد و در صنایع مختلفی کاربرد دارد. در نوع لاستیکی از متریال پلی استر، نایلون و سیم استفاده می‌شود.تولید تسمه شیاری به دو صورت انجام می‌شود:

 

در روش اول: 

مواد لاستیکی را در قالب‌های مخصوصی که دارای شیار هستند، می‌ریزند و پس از پخت به صورت یک تیکه از قالب جدا می‌کنند. این قالب‌ها که شیاردار هستند، باعث می‌شود یک سمت تسمه دارای شیار باشد و سمت دیگر سطح صاف داشته باشد.

 

تسمه شیاری که برای انتقال

تسمه‌هایی که نیرو را انتقال می‌دهند می‌توانند در دستگاه‌های مختلف مورد استفاده قرار بگیرند، از این جهت در ساخت آن‌ها تنوع زیادی وجود دارد. معمولاً انتخاب تسمه بر اساس فاصله دو محور موتور و قدرتی که انتقال می‌دهد، صورت می‌گیرد. با توجه به کارآمدی تسمه‌ها، به صورت اشکال مختلف از جمله تسمه‌های تخت، تسمه‌های گرد، تسمه‌های وی شکل، تسمه‌های شیاری، تسمه‌های آجدار و تسمه‌های دندانه دار طراحی و تولید می‌شوند.

 

در روش دوم :

مواد لاستیکی را در قالب‌های ساده می‌ریزند و پس از پخت، با استفاده از دستگاه‌های مخصوص، بر روی تسمه شیارهای را ایجاد می‌کنند.می‌توان گفت تسمه شیاری، ترکیبی از دو تسمه فلت و وی شکل است. البته می‌توان این تسمه را در دو نوع یک طرف شیار PK و دو طرف شیار DK طراحی و تولید کرد.

شیارها به طور موازی در کنار هم قرار می‌گیرند و از نظر ساختاری می‌توان گفت این نوع تسمه شباهت زیادی به تسمه تایمینگ دارد. نصب تسمه‌های شیاری بسیار آسان است، کافیست آنها را دور پولی یا قرقره قرار داده تا نیرو را منتقل کنند.

هیچ نوشته‌ای یافت نشد!

انواع تسمه شیاری

می‌شود که می‌توان به انواع تسمه شیاری EPJ، تسمه شیاری EPH، تسمه شیاری PH، تسمه شیاری PJ، تسمه شیاری PK، تسمه شیاری PM و تسمه شیاری PL اشاره کرد.

طراحی و تولید انواع تسمه شیاری

 با توجه به ابعاد تسمه می‌توان تا ۲۲۰ شیار را نیز بر روی آن ایجاد کرد که فاصله شیار‌ها می‌تواند کم یاد زیاد باشد. نوع تسمه PK برای صنایع خودرو قابل استفاده است، نوع تسمه J به دلیل خاصیت کشسانی برای موتور‌هایی که کمبود فضا دارند، قابل استفاده است. همچنین نوع H نیز برای ماشین آلات فوق سنگین استفاده می‌شود. نوع  PJ ، PL  و PM در ماشین آلات عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ویژگی‌های تسمه‌ شیاری

آنچه باعث شده است تسمه شیاری کارآمد باشد، شیارهای داخل تسمه است. این شیارها شرایطی را فراهم می‌کنند تا تسمه برای فولی‌هایی که قطر کمتری دارند نیز قابل استفاده باشد. در واقع این شیار‌ها باعث می‌شوند با فولی درگیری ایجاد شود و تسمه بر روی سطح پولی دچار لغزش نشود.

شیار تسمه

از دیگر ویژگی‌هایی که باعث می‌شود افراد این نوع تسمه را خریداری کنند، سبک وزن بودن، ایجاد صدای کم، عدم نیاز به روغن کاری، ضد استاتیک، راندمان بالا، مقاوم در برابر گرد و غبار و ترک خوردگی است. همچنین در برابر سرما و گرما بسیار مقاوم بوده و در برابر حرارت و لرزش نیز استحکام خوبی دارد.

اگر به طور ناگهانی میزان باری که به تسمه وارد می‌شود، تغییر کند، تسمه نسبت به این تغییر واکنش خوبی نشان می‌دهد و کار ادامه پیدا خواهد کرد. توزیع بار یکنواخت در سراسر سطح مقطع از مهم‌ترین ویژگی این تسمه است.دلیل اینکه قطر این تسمه‌ها کم است و البته از انعطاف پذیری بالایی برخوردار هستند، می‌توان در تجهیزاتی که دارای پیچ و خم هستند، بسیار کاربردی باشند.

معایب تسمه شیاری

به دلیل اینکه این تسمه از جنس لاستیک است و لاستیک نسبت به زنجیر طول عمر کمتری دارد، این احتمال وجود دارد که در فاصله زمانی کمتری تسمه آسیب ببیند و نیاز به تعویض داشته باشد.

کاربرد تسمه شیاری

امروزه با توجه به طراحی انواع ماشین آلات صنعتی، تسمه‌ها بسیار کاربردی هستند.در صنایع کشاورزی، صنایع نساجی، صنایع چوب، صنعت کاغذ، صنایع نفت گاز پتروشیمی، صنعت شیشه و سنگ، صنعت غذا و دارو، صنعت خودروسازی، ماشین آلات بسته بندی، ساخت آسانسور و حتی در صنعت تجهیزات ورزشی از جمله تردمیل، تسمه شیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد تسمه شیاری

نحوه نگهداری از تسمه شیاری

اگر تسمه را در حجم زیاد خریداری می‌کنید تا به فروش برسانید، در نگهداری آنها باید دقت بالایی داشته باشید. نگهداری از تسمه باید اصولی باشد تا کیفیت آن کاهش پیدا نکند. نگهداری تسمه دور از تابش مستقیم نور خورشید، حرارت، مواد شیمیایی و البته روغن‌ها باعث می‌شود که کیفیت تسمه حفظ شود. در غیر این صورت به مرور زمان تسمه خاصیت خود را از دست می‌دهد و در کوتاه مدت دچار ترک و پارگی می‌شود.

 

نکات مهم در خرید تسمه شیاری

تسمه‌ها با توجه به شکل ظاهری، ابعاد و قطری که دارند برای کاربرد‌های مخصوصی طراحی و تولید می‌شود. شما باید متناسب با تجهیزاتی که دارید، تسمه را خریداری کنید. برای انتخاب یک تسمه باید چندین فاکتور از جمله سرعت چرخش، فاصله مرکزی، گشتاور برای انتقال و شرایط دمایی را در نظر بگیرید.

برندهای مختلفی اقدام به تولید تسمه‌های شیاری کرده‌‌اند، سعی کنید از برندهای معتبر خرید خود را انجام دهید که استاندارهای لازم را رعایت کرده باشند.

تسمه های دور متغیر کشاورزی12

همیشه برای تسمه‌هایی که انتقال نیرو را انجام می‌دهند، کیفیت تسمه در اولویت قرار دارد. یک تسمه باکیفیت نباید از نظر طول تغییری کند و همچنین در برابر حرارت باید مقاومت بالایی داشته باشد.سعی کنید تسمه را از جنس با کیفیت انتخاب کنید، چرا که اگر جنس نامرغوب داشته باشد، ممکن است با پاره شدن ناگهانی به تجهیزات شما آسیب وارد شود. سعی کنید از مراکزی تسمه را خریداری کنید، که تسمه با کیفیت و اصل را به فروش می‌رسانند.

 

 
خرید تسمه شیاری، با توجه به سیم‌ها 

باید در هنگام خرید تسمه شیاری، با توجه به سیم‌هایی که در داخل تسمه به کار رفته است و همچنین شکل ظاهری تسمه، یک تصمیم درست برای خرید بگیرید.

اگر تجهیزات شما تولید گرما می‌کنند و کار شما در یک شرایط آب و هوای گرم است، باید تسمه‌هایی را انتخاب کنید که در مقابل حرارت مقاومت بالایی داشته باشند. همین طور در مقابل روغن کاری، تسمه‌ها باید خواص مکانیکی خود را حفظ کنند.

برندهای مختلفی اقدام به تولید تسمه‌های شیاری کرده‌‌اند، سعی کنید از برندهای معتبر خرید خود را انجام دهید که استاندارهای لازم را رعایت کرده باشند.در برابر سرعت بالا و حرارت پایین نیز تسمه شیاری باید عملکرد بسیار خوبی از خود نشان دهد و در برابر فشارهای وارد شده نیز مقاومت بالایی داشته باشد.

 

جنس تسمه شیاری

تسمه‌ها در قطر‌های مختلفی تولید می‌شوند و برای خرید تسمه باید با توجه به نیازی که دارید، قطر مورد نظر را انتخاب کنید. اگر تسمه را با قطر استاندارد و مناسبی خریداری نکنید ممکن است از جای خود خارج و به دستگاه شما آسیب وارد کند.

تسمه‌های شیاری به دلیل اینکه انتقال نیرو را بسیار آرام و با صدای کم انتقال می‌دهند، در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند، از این رو می‌توانید برای انواع ماشین آلات این نوع تسمه را استفاده کنید.

 

تسمه مقاوم حرارت

سعی کنید تسمه را از جنس با کیفیت انتخاب کنید!

سعی کنید تسمه را از جنس با کیفیت انتخاب کنید، چرا که اگر جنس نامرغوب داشته باشد، ممکن است با پاره شدن ناگهانی به تجهیزات شما آسیب وارد شود. سعی کنید از مراکزی تسمه را خریداری کنید، که تسمه با کیفیت و اصل را به فروش می‌رسانند.باید در هنگام خرید تسمه شیاری، با توجه به سیم‌هایی که در داخل تسمه به کار رفته است و همچنین شکل ظاهری تسمه، یک تصمیم درست برای خرید بگیرید.

 

اگر تجهیزات شما تولید گرما می‌کنند و کار شما در یک شرایط آب و هوای گرم است، باید تسمه‌هایی را انتخاب کنید که در مقابل حرارت مقاومت بالایی داشته باشند. همین طور در مقابل روغن کاری، تسمه‌ها باید خواص مکانیکی خود را حفظ کنند.برندهای مختلفی اقدام به تولید تسمه‌های شیاری کرده‌‌اند، سعی کنید از برندهای معتبر خرید خود را انجام دهید که استاندارهای لازم را رعایت کرده باشند.

قیمت تسمه شیاری

از آنجا که تسمه‌های شیاری دارای تنوع بسیار بالایی هستند و با فاکتور‌های مختلفی تولید می‌شوند، از این رو قیمت گذاری بر روی آنها به طور دقیق صورت نمی‌گیرد. برند تولید کننده نقش مهمی در قیمت تسمه شیاری دارد، اگر تسمه را از برندهای متفرقه خریداری کنید.

برندهای مختلفی اقدام به تولید تسمه‌های شیاری کرده‌‌اند، سعی کنید از برندهای معتبر خرید خود را انجام دهید که استاندارهای لازم را رعایت کرده باشند.

برند تولید کننده نقش مهمی 01

این امکان وجود دارد، به دلیل عدم رعایت استانداردهای لازم، تسمه در زمان کوتاهی دچار آسیب شود. خرید یک تسمه از یک برند معتبر باعث تضمین کیفیت و طول عمر تسمه می‌شود و این موضوع می‌تواند در طولانی مدت به تجهیزات شما کمک کند.برندهای معتبر این قابلیت را دارند تا تسمه‌ها را با استفاده از تکنولوژی‌های روز طراحی و تولید کنند که این موضوع باعث می‌شود، تسمه‌ها با قابلیت‌های منحصر به فرد، دامنه وسیعی از تجهیزات را در بر بگیرند.

 

قطر‌های مختلف در تولید تسمه ها​

تسمه‌ها در قطر‌های مختلفی تولید می‌شوند و برای خرید تسمه باید با توجه به نیازی که دارید، قطر مورد نظر را انتخاب کنید. اگر تسمه را با قطر استاندارد و مناسبی خریداری نکنید ممکن است از جای خود خارج و به دستگاه شما آسیب وارد کند.تسمه‌های شیاری به دلیل اینکه انتقال نیرو را بسیار آرام و با صدای کم انتقال می‌دهند، در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند، از این رو می‌توانید برای انواع ماشین آلات این نوع تسمه را استفاده کنید.

 

سعی کنید تسمه را از جنس با کیفیت انتخاب کنید، چرا که اگر جنس نامرغوب داشته باشد، ممکن است با پاره شدن ناگهانی به تجهیزات شما آسیب وارد شود. سعی کنید از مراکزی تسمه را خریداری کنید، که تسمه با کیفیت و اصل را به فروش می‌رسانند.

 

 

نحوه انتخاب تسمه شیاری

بر اساس تعداد شیارها، نوع مقطع و طول مفید به میلی‌متر صورت می‌گیرد. به عنوان مثال خرید تسمه ۴ PK۹۹۰ به معنای:

۴: تعداد شیارها

:PK  نوع مقطع

۹۹۰: طول موثر به میلی‌متر

قطعا در میان انبوهی از مدل‌های تسمه، انتخاب تسمه کاربردی بسیار دشوار خواهد بود، اما از این طریق می‌توانید تسمه مورد نظر را به سرعت شناسایی و انتخابی آگاهانه داشته باشید.

برندهای مختلفی اقدام به تولید تسمه‌های شیاری کرده‌‌اند، سعی کنید از برندهای معتبر خرید خود را انجام دهید که استاندارهای لازم را رعایت کرده باشند.

نحوه شماره گزاری تسمه شیاری

بهترین برندهای تسمه شیاری

از آنجا که تسمه‌ها بسیار کاربردی هستند و در بسیاری از مشاغل مورد استفاده قرار می‌گیرند، در کشورهای زیادی تولید و صادر می‌شوند، از جمله کشورهای اروپایی، آمریکایی و حتی آسیایی اقدام به تولید تسمه شیاری کرده اند. قطعا یکی از کشورهای پیشرو در این زمینه، کشور چین است که تسمه‌ها را در دو گروه تولید می‌کند، برخی از آنها تحت لیسانس هستند و برخی تولیدی خود کشور چین است.

در بین بهترین برند تسمه شیاری، برندهای اپتی بلت OPTIBELT در آلمان، مگاداین MEGADYNE در ایتالیا و باندو BANDO در ژاپن نیز از باکیفیت‌ترین و بهترین تسمه‌ها به شمار می‌آیند که هر یک از آنها، انواع تسمه‌ها را تولید و صادر می‌کنند. شما باید با توجه به صنعتی که فعالیت می‌کند، بودجه و اولویت‌های خود، تسمه مورد نظر را خریداری کنید.

عوامل موثر در طول عمر تسمه شیاری

آنچه باعث می‌شود تا تسمه طول عمر کمی داشته باشد، کارکرد زیاد و ساییدگی بیش از حد است. برخی از تجهیزات با چندین تسمه کار می‌کنند، از این رو فشار کمتری به تسمه وارد می‌شود و دیرتر خراب می‌شود.معمولا تسمه‌ها با توجه به قطری که دارند، میزان کششی مشخصی برای آنها در نظر گرفته شده است که البته جنس تسمه نیز بسیار تاثیرگذار است. باید با توجه به عملکرد دستگاه و کششی که ایجاد می‌کند، نوع تسمه را انتخاب کنید.

 

 

طول عمر تسمه

نوع فعالیت تجهیزات، میزان دما را مشخص می‌کنند و اگر حرارت بیش از اندازه تولید ‌شود، تسمه دوام کمتری خواهد داشت.نکته دیگری که باعث افزایش طول عمر تسمه می‌شود، شناسایی دقیق پولی است.اگر تسمه متناسب با پولی نباشد، قطعا خیلی زود کیفیت خود را از دست می‌دهد و طول عمر آن کاهش پیدا می‌کند.

تسمه باید از نظر قطر و عرض با پولی همخوانی داشته باشد.فشار بیش از انداره به تسمه عمر آن را کاهش می‌دهد.باید تمام قطعات به موقع روغن کاری شوند تا فشار به کمترین حد برسد. با استفاده از انواع روغن‌ها و روان کننده‌ها قطعات را به خوبی آغشته کنید، توجه داشته باشید که تسمه با روغن تماس پیدا نکند.

 

هیچ نوشته‌ای یافت نشد!

معمولا تسمه‌ها با توجه به قطری که دارند، میزان کششی مشخصی برای آنها در نظر گرفته شده است که البته جنس تسمه نیز بسیار تاثیرگذار است. باید با توجه به عملکرد دستگاه و کششی که ایجاد می‌کند، نوع تسمه را انتخاب کنید.

 

 

سخن پایانی

تسمه یکی از قطعات مهم و کاربردی در صنایع محسوب می‌شود، می‌توان گفت بدون تسمه بسیاری از قطعات امکان کار کردن ندارند و فعالیت صنایع مختل می‌شود. انتخاب تسمه با توجه به نوع قطعه می‌تواند متفاوت باشد، فاکتورهای مهمی وجود دارد که در هنگام خرید تسمه باید با آنها توجه کرد، از جمله قطر تسمه، کیفیت تسمه و نوع شیار.


برندهای معتبر و البته فروشگاه‌های مجهز خرید کنید :

 سعی کنید از برندهای معتبر و البته فروشگاه‌های مجهز خرید خود را انجام دهید، تا خریدی مطمئن و البته مقرون به صرفه داشته باشید. تسمه‌های شیاری به دلیل قابلیت‌هایی که دارند از طول عمر بالایی برخوردار خواهند بود و اگر برای یک تسمه باکیفیت و استاندارد مبلغ زیادی را پرداخت می‌کنید، نگران نباشید چرا که در طولانی مدت برای دستگاه‌ها بسیار مفید خواهد بود.