پویش پارت آدرین واردکننده تسمه های صنعتی و ماشینی و تولید کننده وایر شمع در ایران

همه آنچه لازم است درباره وایر شمع خودرو بدانید

وایر شمع‏ها، کابل‌های کوتاهی هستند که شمع‌های اتومبیل را به کویل متصل می‌کنند. اگرچه ممکن است صحبت‌های زیادی در مورد وایر شمع‎ها شنیده باشید، اما آنها در حفظ عملکرد وسیله نقلیه شما بسیار مهم هستند و باید به طور دوره‌‌ای تعویض شوند. در این مقاله سعی شده است تا اطلاعات کاملی در خصوص وایر شمع ماشین جهت بالا بردن آگاهی شما بیان شود.

درباره وایر شمع خودرو

عملکرد وایر شمع خودرو

درباره وایر شمع ماشین باید گفت، وایر شمع جزء سیستم جرقه زنی است. در حالی که بیشتر خودروهای جدید با کویل جرقه زنی طراحی می‌شوند، برخی خودروهای سواری و کامیون‌ها هنوز از وایر شمع استفاده می‌کنند. سیستم جرقه زنی با ایجاد جرقه در فواصل از پیش تعیین شده به منظور مشتعل کردن مخلوط هوا و سوخت در محفظه احتراق کار می‌کند. کار اصلی وایر شمع انتقال جرقه از توزیع کننده به شمع است.

وایر شمع‏ها با مقاومت کم و مواد بادوام تولید می‌شوند که می‌توانند در شرایط سخت زیر کاپوت و همچنین ولتاژ بالای سیستم جرقه زنی مقاومت کنند. از آنجایی که آنها به عنوان فرستنده‌‌ای کار می‌کنند که جرقه مورد نیاز برای کارکرد موتور را انتقال می‌دهند، زمانی که نتوانند جرقه لازم برای کارکرد بهینه موتور را منتقل کنند، بر عملکرد موتور تأثیر منفی می‌گذارند. دانستن علائم خرابی وایر شمع‎ها، نحوه تست آنها و نحوه تعویض آنها باعث صرفه جویی در میزان سوخت و عملکرد بهینه موتور می‏شود.

عمکلرد وایر شمع

دلایل خرابی وایر شمع خودرو

دلایل مختلفی باعث می‌شوند تا وایر شمع‌ها قبل از زمان تعویض دچار ایراد شوند و نیاز به تعویض پیدا کنند.

 • اگر لرزش و تکان‌های شدیدی را در خودرو احساس می‌کنید، این موضوع کمک می‌کند تا اتصالات شمع دچار قطعی شوند و با قطع شدن وایر شمع برق رسانی با مشکل روبه رو می‌شود.
 • از آنجا که جنس وایر شمع‌ها از جنس سیلیکون یا پلاستیک هستند، در مقابل حرارت زیاد آسیب‌پذیر خواهند بود. اگر موتور ماشین بیش از اندازه داغ شود، ممکن است وایر شمع دچار آسیب شود.

علائم و نشانه‌های خرابی وایر شمع

وایر شمع‌ها نقشی حیاتی در سیستم الکتریکی هر خودرو ایفا می‌کنند. هنگامی که آنها شروع به کار می‌کنند، اگر خراب شده باشند، متوجه چندین علامت از سرنخ‌های احتراق معیوب می‌شوید که ظاهر می‌شوند و به شما می‌گویند مشکلی وجود دارد. عدم ردیابی این علائم و عدم رفع به موقع آنها ممکن است منجر به مشکلات جدی‌تری شود. برای پاسخ به سوال، چگونه بفهمیم وایر شمع ماشین خراب است؟ به علائم خرابی رایج وایر شمع‌ها نگاهی می‏اندازیم:

 • بررسی چراغ موتور

امروزه خودروها با تعداد زیادی سنسور ساخته می‌شوند که سیگنال‌ها را به کامپیوتر خودرو ارسال می‌کنند. این سنسورها به منظور گزارش وضعیت موتور، عملکرد کلی خودرو شما را کنترل می‌کنند. اگر مشکلی پیش بیاید، حسگر مسئول آن دامنه یک اعلان به رایانه خودرو ارسال می‌کند و در نتیجه چراغ چک موتور روی داشبورد ظاهر می‌شود تا راننده را از مشکلی که نیاز به توجه دارد مطلع کند. احتراق ناقص موتور یا خرابی وایر شمع ماشین نیز از این قاعده مستثنی نیستند و می‏توانند به صورت اخطار خود را نشان دهند.

 

 • کاهش قدرت موتور

شمع‌های موتور برای اطمینان از جرقه از پیش تعیین شده در طول فرآیند احتراق، نیاز به هدایت الکتریکی ضعیفی دارند. هر گونه خرابی روی شمع‌ها یا وایرها بر روند احتراق تأثیر منفی می‌گذارد و منجر به از دست دادن قدرت موتور می‌شود. اگر وایرهای معیوب با عبور برق تداخل پیدا کنند، خودروی شما با کاهش قابل توجهی در قدرت موتور مواجه خواهد شد.

 

 • دور آرام موتور

دور آرام موتور یک مشکل رایج موتور است که عوامل زیادی می‌تواند باعث آن شود. نحوه کارکرد موتور در دور آرام، سلامت کلی موتور شما را تعیین می‌کند. بررسی و رفع مشکل در ابتدا، شما را از مشکلات مهم‌تری نجات می‌دهد. به خاطر داشته باشید که خاموش شدن بد ماشین، یکی از علائم اصلی خرابی کویل احتراق و وایر شمع ماشین است.

 

 • احتراق ناقص موتور

خرابی موتور چیزی است که هیچ راننده یا مالک خودرویی هرگز نمی‌خواهد آن را تجربه کند که متأسفانه اجتناب ناپذیر است. در یک نقطه، موتور هر وسیله نقلیه‌‌ای، بدون در نظر گرفتن سال ساخت و مدل وسیله نقلیه، می‌تواند خراب شود، در نتیجه احتراق ناقص یا نامنظم ایجاد می‌شود. از آنجایی که شمع‌ها برای ایجاد جرقه در فواصل از پیش تعیین شده طراحی شده‌‌اند، وایرهای معیوب جرقه مورد نیاز را از توزیع کننده منتقل نمی‌کنند، که در این صورت احتراق می‌تواند منجر به احتراق ناقص موتور شود.

 

 • روشن شدن سخت ماشین

 عوامل زیادی می‌توانند باعث روشن شدن ماشین به سختی شوند از جمله، خرابی استارت، انژکتورهای کثیف یا معیوب بودن وایرهای جرقه زن. وایرهای معیوب می‌توانند مقصر اصلی باشند، بنابراین، اگر ماشین به سختی روشن می‌شود، نیازی به نتیجه‌گیری سختی ندارید، وایرها را بازرسی کنید.

 

زمان تعویض وایر شمع

درباره وایر شمع ماشین، در کتابچه راهنمای خودرو مشخص شده است که سازنده چه زمانی را برای تعویض شمع‌ها توصیه کرده است. به عنوان یک قاعده، هر بار که خود شمع‌ها عوض می‌شوند، وایرها نیز باید تعویض شوند. دوره تعویض از خودرویی به خودروی دیگر تا حدودی متفاوت است، اما معادل تعویض شمع‌ها و وایر شمع‌ها حداقل هر ۲۰ تا ۳۰ هزار کیلومتر است.

علائم و نشانه‌های خرابی وایر شمع

تست وایر شمع ماشین

وایر شمع‌ها نقشی حیاتی در سیستم الکتریکی هر خودرو ایفا می‌کنند. هنگامی که آنها شروع به کار می‌کنند، اگر خراب

با گذشت زمان وایرها فرسوده می‌شوند و باعث بروز مشکلات مختلف در عملکرد موتور مانند استارت سخت، احتراق نادرست، دور آرام، عملکرد ضعیف، مصرف سوخت ضعیف و سوختن نامناسب احتراق می‌شوند. وایر‌ها معمولاً تا ۳۰ هزار کیلومتر دوام می‌آورند. البته این موضوع ممکن است بین تولید کنندگان وایر شمع متفاوت باشد. برای تست وایر شمع ماشین به ابزار و لوازم کمی همچون وایر شمع جدید، مولتی متر، بطری اسپری با آب و چراغ قوه نیاز دارید.

شده باشند، متوجه چندین علامت از سرنخ‌های احتراق معیوب می‌شوید که ظاهر می‌شوند و به شما می‌گویند مشکلی وجود دارد. عدم ردیابی این علائم و عدم رفع به موقع آنها ممکن است منجر به مشکلات جدی‌تری شود. برای پاسخ به سوال، چگونه بفهمیم وایر شمع ماشین خراب است؟ به علائم خرابی رایج وایر شمع‌ها نگاهی می‏اندازیم:

 

 • مرحله اول: بازرسی

به عنوان یک بازرسی بصری، می‌توانید وایرها را برای هرگونه ترک خوردگی، بریده شدن، خراشیده شدن یا سوختگی بدنه بررسی کنید. همچنین دو سر وایر باید کاملا محکم باشد، اگر وایرها از جای خود شل شده باشند، عملکرد خوبی از خود نشان نمی‌دهند.

 

 • مرحله دوم: نشت جرقه

درباره وایر شمع ماشین، در محیط تاریک‌تر یا در شب، در حالی که موتور در حال کار کردن است، می‌توانید نشتی وایرها را نیز بررسی کنید که با یک جرقه خود را نشان می‏دهند. در حالی که موتور در حال کار کردن است، می‌توانید یک بطری آب بردارید و به آرامی آب را روی وایرهای غبارآلود اسپری کنید، در صورت وجود جرقه‌های ریز، باید وایرها را تعویض کنید.

 

 • مرحله سوم: تست مولتی متر

یک روش تست وایر شمع ماشین، استفاده از مولتی متر است. برای وایرها میزان مقاومت اهم ۴۵۰۰ در نظر گرفته شده است که اگر میزان مقاومت بیش از این مقدار باشد، وایرها باید تعویض شوند.

 

 • مرحله چهارم: مقطع وایر

با یک برش مقطعی، می‌توانید اجزای داخلی وایر را ببینید، اما دید خوبی ارائه نمی‌شود، بنابراین بهتر است یک برش طولی بزنید. ابتدا روکش سیلیکونی است که از قسمت‌های داخلی در برابر گرما و مواد شیمیایی محافظت می‌کند. در مرحله بعد یک لایه بافته شده از فایبرگلاس برای تقویت وایر وجود دارد تا وایر آسیبی نبیند و در عین حال انعطاف پذیری را نیز برای وایر فراهم ‌کند. سپس یک لایه آغشته به گرافیت برای سرکوب تداخل الکترومغناطیسی دیده می‌شود و در نهایت مرکز وایر که آغشته به کربن است، جایی که برق جریان دارد. با مشاهده خرابی در هر یک از لایه‌ها، باید وایر تعویض شود.

 

 • مرحله پنجم: قطع کردن وایر

یکی از روش‌های ساده برای تست وایر شمع ماشین قطع کردن وایر است. خودرو را روشن کنید، وایر‌ها را به ترتیب از شمع جدا کنید، در صورت قطع شدن وایر، اگر ماشین دچار لرزش شود، به معنای سالم بودن وایر است و اگر تغییری در خودرو ایجاد نشود، به معنای خراب بودن وایر است.

انتخاب بهترین وایر شمع جایگزین

گاهی ممکن است علائمی در عملکرد خودرو مشاهده کنید که دلیل آنها خرابی در وایر شمع ماشین باشد. اگر با تست وایر شمع، اطمینان حاصل کردید که وایرها معیوب شده‌‌اند، باید نسبت به تعویض آنها اقدام کنید. برای انتخاب بهترین وایر شمع چندین انتخاب دارید. وایر شمع‌ها در مدل‌های سیمی، ابریشمی و ترکیبی تولید می‌شوند که هر یک دارای مزیت‌هایی هستند.

 • وایرهای سیمی

وایرهای سیمی معمولاً از جنس مس هستند، انعطاف پذیری خوبی ندارند و از مقاومت پایین برخوردار هستند، از این جهت دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

 

 • وایرهای ابریشمی

وایرهای ابریشمی به دلیل مقاومت بالا و انعطاف پذیری خوب، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. نکته‌‌ای که وجود دارد این است که در این وایرها از سیم استفاده نشده است و از چند رشته نخ که شبیه نخ ابریشم هستند برای بالا بردن مقاومت استفاده شده است. نخ‌ها را با گرافیت آغشته کرده‌‌اند تا بتوانند ولتاژهای بالا را نیز انتقال دهند. میزان مقاومت وایرهای ابریشمی در ماشین‌های کاربراتوری برابر با ۱۶ کیلو اهم و در خودروهای انژکتوری برابر با ۵۶۰۰ اهم است.

 

 • وایرهای ترکیبی

از دیگر وایرها می‌توان به وایرهای ترکیبی اشاره کرد که ترکیبی از وایرهای سیمی و ابریشمی هستند. برای خرید این وایرها توجه داشته باشید که از انعطاف پذیری کمی برخوردار هستند.

تست وایر شمع ماشین

نحوه تعویض وایر شمع

تعویض وایر شمع ماشین کار بسیار ساده‌‌ای است و با چند مرحله می‌توانید آنها را به راحتی تعویض کنید. نکته‌ای که هنگام تعویض وایر شمع باید به آن توجه کنید این است که ماشین باید خاموش باشد.

 • هرگاه موتور ماشین سرد باشد، می‌توانید به تعویض و جایگزینی وایرهای جدید بپردازید.
 • وایرها در قسمت بالایی موتور قرار گرفته‌‌اند، یک سمت وایرها به شمع و یک سمت دیگر آنها به کویل متصل است.
 • به هنگام باز کردن وایرها باید به ترتیب قرار گرفتن آنها توجه کنید. اگر جای اتصال وایرها تغییر کند، موتور روشن نمی‌شود و اگر هم روشن شود به خوبی کار نخواهد کرد.
 • با استفاده از یک آچار شمع، وایر را جدا و وایر جدید را جایگزین کنید. برای راحتی در کار توصیه می‌شود وایرها را تک به تک تعویض کنید تا هنگام نصب دچار سردرگمی نشوید. برای خارج کردن وایر بهتر است کلاهک شمع و دلکو را بگیرید، تا از پاره شدن وایر جلوگیری شود.
 • در انتهای کار با اتصال تمام وایرها، موتور ماشین را روشن کرده و از نحوه نصب اطمینان حاصل کنید.

ترتیب قرار گرفتن وایر‌ها

درباره وایر شمع خودرو، ترتیب قرار گرفتن وایرها بر اساس سیلندر است. اگر بدانید که سیلندر یک کدام است، ترتیب وایر شمع ماشین برای شما آسان می‌شود. سیلندر یک همیشه در قسمت تسمه تایم قرار دارد، بدین ترتیب سیلندر ۲، سیلندر۴ و سیلندر ۳ در کنار هم قرار گرفته اند. این موضوع کمک می‌کند تا وایرها را نیز با طول‌های مختلف بر اساس سیلندرها نصب کنید.

ترتیب قرار گرفتن وایر‌ها

خرید بهترین وایر شمع

قطعات موتور ماشین مانند یک پازل هستند که هر قسمت به روش خاصی در کنار هم قرار می‌گیرند. استفاده از وایر شمع‌هایی که مطابق با وایرهای اصلی نیستند، می‌تواند منجر به تعویض مکرر، عملکرد ضعیف موتور، یا قرار نگرفتن در جای درست شود. برای به دست آوردن بهترین عملکرد از خودرو، همیشه وایر‌ شمع‎های استاندارد و مطابق با آنچه سازنده خودرو در نظر گرفته است، خریداری کنید. وایرهای استاندارد هزینه زیادی نخواهند داشت و معمولاً منجر به صرفه جویی کلی در مصرف سوخت و عملکرد موتور می‌شوند.

وایرهای درجه یک از مواد عایق ساخته شده‌‌اند که برای تحمل دما برای مدت طولانی‌تری طراحی شده اند. اگر وایر شمع ماشین شما بیش از اندازه داغ می‌شود، به احتمال زیاد عایق استفاده شده از مواد بی کیفیت بوده است و منجر به احتراق ناقص می‌شود. بنابراین، انتخاب و خرید وایرهایی که می‌توانند دمای بالاتر را تحمل کنند، توصیه می‌شود.

قیمت وایر شمع

درباره وایر شمع ماشین شما می‌توانید یک وایر شمع را در محدوده قیمتی مناسب پیدا کنید. قیمت‏های وایر شمع‌ها معمولاً زیاد متفاوت نیست. بنابراین، شما به راحتی با یک بودجه کم می‏توانید یک مجموعه از وایرها را با کیفیت متوسط و بالا خریداری کنید. پیشنهاد می‌کنیم یک مجموعه کامل از وایرها را خریداری کنید زیرا آنقدرها هم گران نیستند و همیشه می‌توانید یک نسخه پشتیبان داشته باشید.

البته برای وایرها با کارایی بالا و ویژگی‌های عالی، دوام بیشتر گرما و بهبود حفظ شمع، باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید. توصیه می‌شود صرفه نظر از قیمت وایرها سرمایه گذاری خود را بر روی وایرهای مرغوب انجام دهید. علاوه بر این، نمی‌توان این واقعیت را انکار کرد که همیشه باید به سراغ تولیدکننده‌های معتبر رفت زیرا به راحتی می‌توان به آنها اعتماد کرد.

قیمت وایر شمع

سخن پایانی

 

می‎توان گفت تعویض وایر شمع ماشین در صورت لزوم، کار چالش برانگیزی نیست. می‌توانید به راحتی آن را طبق دستورالعمل‌ها، جایگزین کنید. چالش واقعی این است که یک وایر شمع مناسب و مطابق با نیاز وسیله نقلیه خود، خریداری کنید. وایر شمع‏ها در مدل‏های مختلفی ساخته می شوند، اگر می‌خواهید آنها را تعویض کنید، همیشه سعی کنید بهترین وایرها را بگیرید، زیرا وایرهای اشتباه می‌توانند موجب اختلال در عملکرد موتور ماشین شوند. از این نظر مهمترین نکته، خرید وایر با کیفیت است.