پویش پارت آدرین واردکننده تسمه های صنعتی و ماشینی و تولید کننده وایر شمع در ایران
صنعت قطعه‌سازی مهم‌تر است یا صنعت خودرو؟
خبرگزاری تسنیم

۳۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۹

صنعت قطعه‌سازی مهم‌تر است یا صنعت خودرو؟

واقعیت این است که با شرایط موجود در صنعت قطعه سازی نمی‌توان به موفقیت رسید، بنابراین نیازمند تحول در این حوزه هستیم و به نظر می‌رسد دولت جدید متوجه این نکته مهم شده است که صنعت قطعه‌سازی از صنعت خودرو، مهم‌تراست.

خبرگزاری تسنیم، اقتدار اقتصادی هر کشوری، بعد از اقتدار نظامی که ابزار مهم بازدارندگی برای دفاع از کشور و سرزمین به شمار می رود، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بعد از انقلاب اسلامی، تحریم‌ها علیه ایران آغاز شد و در سال‌های اخیر با روی کار آمدن دولت ترامپ، اولین بخشی که مورد تحریم واقع شد، صنعت خودرو و صنعت قطعه سازی کشور بود، چراکه می‌دانستند شاهرگ حیاتی اقتصاد هر کشوری صنعت خودروسازی و به ویژه صنعت قطعه سازی آن کشور است.

 

61589023

 

کارآمد و استراتژی بلندمدت در چین

در دهه‌های گذشته چین طبق یک برنامه کارآمد و استراتژی بلندمدت، آینده صنعت خودروسازی خود را تعریف و بر اساس آن، راهبرد و سیاست بلند مدت خود را جهت توسعه و تقویت آن تعیین کرد. چین متوجه این نکته مهم بود که برای قوی بودن در صنعت خودرو سازی باید صنعت قطعه سازی توانمندی در اختیار داشت تا صنعت خودرو سازی به پشتوانه آن بتواند از قدرت و توانایی تولید بالایی برخوردار باشد، بنابراین شروع به کنترل و نظارت بر برنامه بلند مدت در دستورکار چینی ها قرار گرفت، سپس با یک ساختار نظارتی و در قالب اقتصاد رقابتی، بخش خصوصی را وارد میدان کرد و شرایط رقابتی در طول چند دهه عاملی شد که صنعت خودرو سازی چین سال گذشته با تولید ۳۲ میلیون خودرو از نظر تعداد تولید، رتبه اول در جهان را به خود اختصاص داد.

 

بعد از انقلاب در کشور ما

متاسفانه در کشورما بعد از انقلاب و با وقوع جنگ تحمیلی این صنعت با مشکل و عدم توسعه روبرو شد و بعد از پایان جنگ نیز آن طور که باید و شاید به این صنعت مهم و استراتژیک توجه چندانی نشد. بخش خصوصی انتظارات مهمی از دولت جدید دارد و باید در این زمینه سیاستگذاری شود و دولت برنامه‌های مدون و مشخص را توسط خبرگان طراحی و در عین حال نقاط ضعف و قوت این صنعت را شناسایی کند. باید به جمعیت ۶۰۰ الی ۷۰۰ میلیونی همسایگان و محیط پیرامونی کشور توجه داشت و بازارهای مصرف را برای این صنعت شناسایی کرد، قوانین مداخله‌گر و موانع را از میان برداشت و قوانین تشویقی را وضع کرد تا بخش خصوصی با انگیزه، قدرت و اطمینان خاطر به عرصه تولید قطعات و همچنین به روز کردن تولیدات این صنعت روی آورد.

 

به نظر می‌رسد دولت جدید متوجه این نکته مهم شده است که قطعه از خودرو مهم‌تر است و با شرایط و وضع موجود نمی‌توان در این صنعت به کارآیی رسید، بنابراین باید در مسیر تحول گام برداشت و با اصلاح قوانین از مشکلات عبور و به بهبود وضعیت فعلی کمک کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در اولین بازدید خود به کارخانه ایران خودرو رفت و عنوان کرد که باید به مرور تمامی موانع و مشکلات صنعت خودرو و قطعات آن برداشته شود و امیدوار هستیم که آینده بهتری در انتظار صنعت خودرو و همچنین صنعت قطعه سازی که پیش نیاز اساسی تولید خودرو است، باشد.

* رضا رضایی، عضو هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.