پویش پارت آدرین واردکننده تسمه های صنعتی و ماشینی و تولید کننده وایر شمع در ایران

021-33977093 | 021-36616948

info@mashin-part.com

بلوک 5 غربی (پاساژ امیر) طبقه همکف،پلاک 207

تهران، خیابان سعدی جدید

نحوه خواندن شماره تسمه چگونه است ؟

نحوه خواندن شماره تسمه

نحوه خواندن شماره تسمه چگونه است؟

معمولاً شماره‌هایی روی سطح تسمه‌ها حک می‌شود که به شماره فنی آن‌ها معروف است و از این شماره‌ها می‌توان به ویژگی‌های ابعادی و مادی آن‌ها دسترسی پیدا کرد و تسمه‌های صنعتی را با آشنایی با نحوه خواندن شماره تسمه جایگزین آن‌ها کرد. شماره‌های درج شده در انواع مختلف تسمه‌های صنعتی متفاوت بوده و ترکیبی از ویژگی‌های مکانیکی مختلف می‌باشد.

 در این مقاله، درباره نحوه خواندن شماره تسمه و انواع شماره‌های تسمه صحبت خواهیم کرد. پس، با ما همراه باشید.

شماره تسمه چیست؟

در میان مجموعه اعداد ذکر شده در تسمه صنعتی، که با حروف نیز ترکیب شده‌اند، سه عدد وجود دارد که طول تسمه را نشان می‌دهد، عرض و ضخامت تسمه معمولاً بیان می‌شود. اعداد و حروف انگلیسی روی تسمه اغلب نشان دهنده دو ماهیت تسمه است، یکی مواد مورد استفاده در تولید و دیگری نوع چرخ دنده، آجدار یا نوع کلی تسمه می‌باشد.

نکته مهم: در میان مجموعه اعداد ذکر شده در تسمه صنعتی، که با حروف نیز ترکیب شده‌اند، سه عدد وجود دارد که طول تسمه را نشان می‌دهد، عرض و ضخامت تسمه معمولاً بیان می‌شود. تولید کنندگان مختلف تسمه‌های صنعتی روش‌های متفاوتی برای شماره‌گذاری محصولات خود دارند و در برخی موارد، حروف موجود در شماره فنی فقط به طور مختصر مارک سازنده را معرفی می‌کند و مفهوم علمی مواد و خواص مکانیکی را ندارند.

شماره‌گذاری تسمه تایم صنعتی

نحوه خواندن شماره تسمه تایم معمولاً با شماره‌ای که ترکیبی از حروف و اعداد انگلیسی است، مشخص می‌شود. معمولا از چپ به راست اولین مجموعه ارقام نشان دهنده طول تسمه تایم صنعتی است. ۶۴۰-۸MX-12 در ویژگی فوق طول ۶۴۰ میلی‌متر است. البته انواع پله‌های دنده نیز متفاوت است. در دسته گام MXL، برخی از شرکت‌ها از اولین مجموعه اعداد برای تعیین طول مرحله و برخی دیگر برای تعیین تعداد چرخ دنده‌ها استفاده می‌کنند.

نکته: البته، این امر در مورد سازندگان متریک صادق است و در مورد سازندگان سیستم‌های آمریکایی که ابعاد خود را بر حسب اینچ بیان می‌کنند، عدد نوشته شده بر اساس صفر است و بر حسب اینچ بیان می‌شود. به عنوان مثال، ۰۱۲ نشان دهنده عرض ۰.۱۲۵ اینچ برای تسمه تایم است. اغلب یک حرف انگلیسی در انتهای کد اضافه می‌شود تا مواد مورد استفاده در ساخت تسمه تایم صنعتی را نشان دهد. این حروف معمولاً به معنی G نئوپرن با فیبر شیشه UP برای پلی اورتان با پلاستر پلاگین، US برای اورتان با پلاگین فولادی است.

مفهوم رنگ‌های مورد استفاده در تولید تسمه

بندها در رنگ‌های مختلف در بازار موجود است. برخی از رنگ‌های تسمه صنعتی بیشتر برای انواع خاصی از تسمه‌ها رایج است. اما در برخی موارد، رنگ تسمه نشانه‌ای از مشخصات مکانیکی تسمه است. در برخی از انواع تسمه‌ها مانند تسمه نقاله از رنگ‌های سبز، آبی، مشکی و خاکستری استفاده می‌شود که بدون هیچ معنی خاصی برای صنایع غذایی و در فرایند تولید و بسته‌بندی استفاده می‌شود.

توجه: اما در تسمه‌های صنعتی حساس‌تر مانند تسمه تایم صنعتی و تسمه‌های انتقال نیرو، برخی از رنگ‌ها یا نشانه‌های یک ماده خاص در تولید تسمه‌ها و گاهی برای یک مارک خاص معنی خاصی پیدا می‌کنند.

شماره‌گذاری تسمه

یکی از اجزای مهم در انواع مختلف موتورهای خودرو، تسمه تایم و نحوه خواندن شماره تسمه تایم است. تسمه تایم وظیفه هماهنگی حرکت ساقه سوپاپ و میل لنگ را بر عهده دارد. تسمه تایم باید به موقع تعویض شود زیرا در صورت شکستن تسمه تایم باعث خاموش شدن خودرو می‌شود و شما باید تسمه تایم را تعویض کنید. البته در برخی خودروها، پارگی تسمه تایم باعث آسیب بیشتر خودرو و کج شدن سوپاپ‌ها می‌شود. شماره‌ها یا اعداد معمولاً روی تسمه‌ها وارد می‌شوند.

نکته مهم: دلیل این امر این است که وقتی تسمه پاره می‌شود، زمان باز شدن سوپاپ‌ها مختل می‌شود و برخی از دریچه‌ها هنگام رسیدن به نقطه مرگ بالا باز می‌مانند، در این حالت پیستون با شیر برخورد کرده و باعث کج شدن آن می‌شود و یا حتی در مواردی دیده شده است که پیستون بر اثر برخورد روی سوپاپ می‌شکند. تعویض شفت سوپاپ در خودروهای مختلف متفاوت است. همچنین تسمه تایم را از دنده تایم میل لنگ می‌گیرد و به دنده تایم سوپاپ سوپاپ منتقل می‌کند.

تاریخچه تسمه تایم

تسمه‌های تایم برای اولین بار در سال ۱۹۴۵ مورد استفاده قرار گرفت. در دهه ۱۹۵۰، بیل دواین یک پان هارد مخصوص مسابقات اتومبیل رانی را با سیلندرهای نورتون مکس و یک تسمه لاستیکی زمان دار در بالای هر یک از بادامک‌های هر سر سیلندر نورتون ساخت. این خودرو با این تسمه بسیار ویژه برنده جایزه قهرمانی بین المللی SCCA ۱۹۵۶ ایالات متحده شد. تسمه‌های تایم صنعتی از اوایل دهه ۱۹۰۰ با ناوبری و مواد بسیار پیشرفته طراحی و تولید شده اند.

درباره تسمه تایم بیشتر بدانید

تسمه‌ تایم مانند زنجیر و چرخ دنده عمل می‌کنند و چرخ دنده‌های این تسمه تعامل خوبی با شیارهای چرخ دنده ایجاد می‌کند و در صنعت کاشی و سرامیک، ماشین آلات چاپ و بسته‌بندی، روغن و پتروشیمی، مواد غذایی و… استفاده می‌شود و آشنایی با نحوه خواندن شماره تسمه‌ های این نوع چرخ دنده‌ها می‌تواند مهم باشد. تسمه تایم به طور گسترده‌ای در خودروها و صنایع استفاده می‌شود.

نکته مهم: تسمه تایم نوعی تسمه مکانیکی و ضد لغزش است و همچنین ممکن است به عنوان تسمه تایم، تسمه دندانه دار و تسمه انعطاف‌پذیر تعبیر شود که در آن دندانه‌ها به نوعی در داخل سطوح آن شکل گرفته اند. تسمه تایم چرخش و چرخش میل لنگ را همزمان می‌کند، به طوری که دریچه‌های موتور در فواصل معین باز و بسته می‌شوند و در حین مکش و خروج سیلندر ضربه می‌زنند.

تسمه تایم صنعتی مانند:

XL، L، H، XH، XXH، T۵، T۱۰، T۲۰، AT5، AT10، AT20

این نوع تسمه‌های تایم که در بالا ذکر شد دندانه‌های تخت دارند و گاهی اوقات با پوشش ضد سایش در صنایع کاشی یا چاپ و بسته‌بندی استفاده می‌شوند. انواع دیگر شامل:

 • ۳M
 • ۵M
 • ۸M
 • ۱۴M

و در این نوع تسمه تایم، چرخ دنده‌ها به صورت گرد یا نیمه گرد طراحی می‌شوند. تسمه‌های تایم گاهی از لاستیک با نخ بافته شده و گاهی از پلی اورتان و سیم ساخته می‌شوند. در صنایع چاپ و بسته‌بندی از این تسمه با روکش Linatex (ضد سایش) استفاده می‌شود. اما در صنعت کاشی، تسمه تایم گاهی با گیره‌های ضد سایش و گاهی ضد سایش همراه است که در آن تسمه به صورت کشویی کار می‌کند.

تسمه-تایم-صنعتی

عمر تسمه تایم

از آنجا که لاستیک و مصالح مورد استفاده در ساخت تسمه تایم به مرور زمان به دلیل گرمای تولید شده خراب می‌شود، این تسمه‌های صنعتی نیاز به تعویض دوره‌ای دارند. همچنین، شما نحوه خواندن شماره تسمه می‌توانید میانگین عمر انواع تسمه‌های صنعتی را بدانید. برای موتورهایی که نشت روغن دارند و امکان تماس روغن با تسمه تایم بالاست وجود دارد، این کار باید در زمان کوتاه‌تری انجام شود.

نکته: همچنین، عدم تعویض به موقع این تسمه‌ها، به دلیل نقش بسیار حساسی که در تنظیم و هماهنگی عملکرد سایر قطعات موتور ایفا می‌کند، می‌تواند آسیب‌های بسیار سنگین، قفل یا شکستن سایر اجزای موتور را ایجاد کند. به طور معمول در اتومبیل‌ها، زمان تغییر تسمه تایم هر ۵۰.۰۰۰ تا ۸۰.۰۰۰ کیلومتر است. در بیشتر موارد، Foley همزمان با این تسمه‌ها تعویض می‌شود.

نحوه اندازه گیری تسمه تایم

مواقعی وجود دارد که به دلیل فرسودگی طبیعی باید تسمه تایم خود را تعویض کنید. در برخی موارد، تسمه‌های تایم به دلیل خرابی زودرس باید تعویض شوند. با توجه به علائم هشدار دهنده می‌توانید از این امر جلوگیری کنید. برای سفارش تعویض تسمه تایم ساده، انجام چند اندازه گیری سریع مانند مراحل زیر ساده است:

 • مرحله ۱: نوع تسمه خود را تعیین کنید. شما باید عرض تسمه خود را اندازه گیری کنید. ما انواع مختلفی از کمربندها داریم، نوع A، نوع B، با اندازه‌های مختلف. بنابراین ابتدا عرض کمربند خود را بدانید.
 • مرحله ۲: طول تسمه خود را اندازه بگیرید. می‌توانید این کار را با استفاده از پارچه یا نوار اندازه گیری انجام دهید. برای به دست آوردن طول مناسب، تسمه خود را روی یک نوار فولادی قرار دهید.
 • مرحله ۳: از اندازه گیری خارج کم کنید. اگر نوع تسمه تایم را می‌شناسید، برای انتخاب تسمه تایم مناسب، باید اندازه‌ای از اینچ را از اندازه کم کنید.

نکته: همچنین، عدم تعویض به موقع این تسمه‌ها، به دلیل نقش بسیار حساسی که در تنظیم و هماهنگی عملکرد سایر قطعات موتور ایفا می‌کند، می‌تواند آسیب‌های بسیار سنگین، قفل یا شکستن سایر اجزای موتور را ایجاد کند. به طور معمول در اتومبیل‌ها، زمان تغییر تسمه تایم هر ۵۰.۰۰۰ تا ۸۰.۰۰۰ کیلومتر است. در بیشتر موارد، Foley همزمان با این تسمه‌ها تعویض می‌شود.

تنظیم-میزان-کشش-تسمه

نحوه خواندن شماره‌های تسمه تایم

نحوه خواندن شماره تسمه تایم به ما امکان می‌دهد مشخصات تسمه و طول آن را شناسایی کنیم. برای یادگیری نحوه خواندن کدهای تسمه تایم مراحل ساده زیر را دنبال کنید:

 • مرحله ۱: در خارج از سطح تسمه، پیشوند مثلاً را خواهید یافت. B، ۳L. . و غیره این نیز به عنوان پروفیل کمربند شناخته می‌شود.
 • مرحله ۲: پس از مشخصات تسمه، شماره دو یا سه رقمی زیر را بخوانید تا طول تسمه خود را مشخص کنید. طبق مثال زیر، اگر کد B۹۸ دارید، این بدان معناست که مشخصات تسمه B و طول آن ۹۸ اینچ است.

تسمه‌های صنعتی به شرح زیر شماره‌گذاری می‌شوند

۲/۰۳۲ = MXL

۵/۰۸ = XL

۹/۵۲۵ لیتر

۱۲/۷ ساعت

۳ متر = M۳

۵ متر = M۵

۸ متر = M۸

۱۴ متر = M۱۴

۵ متر = T۵

۱۰ متر = T۱۰

نحوه شماره‌گذاری تسمه‌های شیاردار

نحوه خواندن شماره تسمه ‌های شیار شامل تعداد شیارها، نوع سطح مقطع و طول مفید بر حسب میلی متر است.

به عنوان مثال: ۴ pk1100

۱) تعداد شیارها: ۴

۲) نوع مقطع برای مثال: PK

۳) طول موثر در میلی متر، به عنوان مثال: ۱۱۰۰

دو نوع مختلف مقطع برای کاربردهای شفاهی وجود دارد:

۱- PK = سطح مقطع یک طرف شیار

۲- DK = سطح مقطع هر دو طرف شیار

PK بدون پارچه برای فویل‌های بدون ارتعاش طراحی شده است که در برابر روغن، حرارت و خوردگی مقاوم هستند تا عمر آن‌ها افزایش یابد. PK EPDM ها دارای کیفیت بسیار بالاتری هستند که قادر به عملکرد برتر در برابر گرما و سرما هستند. این تسمه‌ها برای خودروهایی با استحکام بالا و تداوم کار استفاده می‌شوند.

شماره فنی و اندازه دینام و تسمه تایم برخی از خودروهای معمولی

 • تسمه تایم دنده پژو ۴۰۵ = GL ۱۱۳
 • تسمه تایم پژو ۴۰۵ GLX، سمند، پرشیا = ۱۱۴ GL
 • تسمه دنده پژو ۲۰۶ تیپ ۱ = ۱۰۸ GL
 • تسمه تایم بند پژو ۲۰۶ تیپ ۲ = ۱۰۴ GL
 • تسمه پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با ۱۳۴ دنده
 • تسمه خنک کننده آری = ۴PK-830
 • تسمه هیدرولیک آردی = ۴PK-1060
 • تسمه کولر پژو ۴۰۵ GLX = ۲۰۰.۴PK-845
 • تسمه دینام برای پژو ۴۰۵ GLX = ۲۰۰.۴PK-945
 • تسمه دینام آردی = ۸۳۵ * ۵/۱۰
 • تسمه کولر و هیدرولیک = ۴PK-1420.4PK-1425
 • تسمه دینام برای پژو ۴۰۵ = GL ۲۰۰.۴PK-698
 • تسمه دینام ۲۰۶ = ۵ ۶PK-1575.6PK-1585
 • تسمه دینام = ۵PK-1320
 • تسمه کولر پراید = ۳۴ * A
 • تسمه دینام زانتیا = ۶PK-1648
نتیجه و جمع‌بندی

همانطور که ماشین بدون سوخت یک اینچ حرکت نمی‌کند، ماشین‌های صنعتی، تجهیزات خانگی هرگز بدون تسمه کار نمی‌کنند. این نشان می‌دهد که داشتن تسمه تایم در ماشین‌ها چقدر مهم است. به یاد داشته باشید در صنایع تولیدی، حرکت برای ماشین‌ها برای انجام وظایف تعیین شده مورد نیاز است و کارآمدترین راه برای ارائه دو سر شفت، جایی است که تسمه تایم وارد عمل می‌شود. همچنین، آشنایی با نحوه خواندن شماره تسمه‌ های صنعتی و مزایای آن‌ها را نمی‌توان دست کم گرفت.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.