پویش پارت آدرین واردکننده تسمه های صنعتی و ماشینی و تولید کننده وایر شمع در ایران
نگاهی به فهرست ده‌گانه محصولات جدید سایپا تا سال ۱۴۰۲
CAR.ir

۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۰ 

نگاهی به فهرست ده‌گانه محصولات جدید سایپا تا سال ۱۴۰۲

گروه خودروسازی سایپا در جدیدترین گزارش خود، در رابطه با خودروهای جدیدی که قرار است تا سال ۱۴۰۲ به سبد محصولات این شرکت اضافه شود جزئیات بیشتری را منتشر کرد.

بنا بر ترتیب زمانیِ معرفی، رونمایی و عرضه این محصولات، نخستین مدل در این فهرست؛ شاهین اتوماتیک است که در حال سپری‌کردن کالیبراسیون نهایی، اخذ تاییدیه‌ها و تست‌های اجباری به‌منظور آغاز تولید آزمایشی تا پایان سال جاری است و در صورت اخذ مجوز شماره‌گذاری، عرضه آن از اوایل سال آینده آغاز می‌شود.

 

شاهین اتوماتیک.jpg

 

گروه خودروسازی سایپا قرار است طی سه‌سال آینده ۱۰ محصول جدید و منطبق با فناوری روز تولید کند. بنا بر ترتیب زمانیِ معرفی، رونمایی و عرضه این محصولات، نخستین مدل در این فهرست؛ شاهین اتوماتیک است که در حال سپری‌کردن کالیبراسیون نهایی، اخذ تاییدیه‌ها و تست‌های اجباری به‌منظور آغاز تولید آزمایشی تا پایان سال جاری است و در صورت اخذ مجوز شماره‌گذاری، عرضه آن از اوایل سال آینده آغاز می‌شود. دومین محصول این فهرست که توسط یکی از زیرمجموعه‌های تجاری‌سازی سایپا یعنی زامیاد عرضه خواهد شد، پیکاپ کارون است که این خودرو نیز مراحل نهایی تست را طی می‌کند و در صورت گرفتن مجوز از سازمان‌های مربوطه، دهه فجر امسال رونمایی و در نمایشگاه خودرو تهران به نمایش گذاشته خواهد شد. تجاری‌سازی این محصول نیز تاپایان امسال انجام خواهد شد.

 

از «شاهین‌اتومات» و «پیکاپ کارون» تا «آریاکراس و اطلس» و «نیوسدان»

مدیرعامل مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع خودرو سایپا طی گفت‌وگویی با اشاره به شاهین اتومات و پیکاپ کارون در مورد دیگر محصولات این فهرست ده‌گانه گفت: «سومین محصول، کراس‌اوور آریاست که ابتدا قرار بود بر پایه گیربکس دستی تا پایان امسال تجاری شود، اما به دلیل ظاهر لوکس‌ و کاربری متفاوت این خودرو، تصمیم گرفته شد با گیربکس اتوماتیک عرضه شود.» مهدی رادمنش با بیان این‌که آریا اتوماتیک تست‌های ایمنی را به‌خوبی پاس کرده است، افزود: «موتوری که در این خودرو استفاده خواهد شد، M15TC توربوشارژ است، اما گیربکس اتوماتیک آن از خارج کشور وارد می‌شود.» پیش‌بینی می‌شود این خودرو در تابستان سال آینده به دست متقاضیان برسد.

 

na4sk.jpg

 
 
 
  اگر از این محصولات که مدل‌های لوکس گروه خودروسازی سایپا به حساب می‌آیند، بگذریم؛ به یک محصول در کلاس بی‌پلاس روی پلت‌فرم ساینا می‌رسیم که هنوز نامی برای انتخاب نشده و مهندسان سایپا از آن با عنوان «نیوسدان» یاد می‌کنند. این محصول که کار طراحی آن نهایی شده، در مرحله ساخت قالب‌هاست و با فاصله حداکثر شش‌ماه از تولید اطلس (هاچ‌بک‌کراسی در کلاس B روی پلت‌فرم ساینا) عرضه می‌شود. بنابراعلام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، با ورود اطلس و نیوسدان، تیبا و ساینا به مرور از رده خارج می‌شوند. گفتنی است؛ اطلس به‌عنوان یک فیس‌لیفت کامل از خودرو کوییک، مجهز به موتور ۱۵۰۰پلاس خواهد بود که برای کاهش مصرف سوخت و افزایش گشتاور، بهینه‌سازی شده، تولید آزمایشی این خودرو که قرار است در دو نسخه دستی و اتوماتیک عرضه شود، تا پایان سال کلید خواهد خورد و در صورت پاس‌کردن تست‌ها، در نیمه دوم سال آینده نسخه دندهدستی این خودرو عرضه خواهد شد.

عرضه «وانت۲۵۱» و «وانت۲۵۱»، «پی۹۰»، «اس‌پی‌زیرو» «مینی‌کراس»، «اس‌پی‌زیرو هاچ‌بک» تا «اس‌پی‌زیرو» «مینی‌کراس» و «اس‌پی‌زیرو هاچ‌بک»

وانت ۱۵۱ (وانت پراید) گرچه به‌عنوان تنها بازمانده خانواده پراید (پلت‌فرم ایکس۱۰۰) همچنان پرطرفدار است اما پیش‌بینی نارنجی‌پوشان صنعت خودرو این است که در سال‌های آینده برای پاس‌کردن استانداردها به چالش کشیده خواهد شد. از این رو، تولید وانت جدید ۲۵۱ در دستور کار قرار گرفته است که ظرفیت باربری بیشتر و کابین بزرگ‌تری دارد و البته کماکان جزو خودروهای وانت سبک شهری محسوب ‌می‌شود.

این پروژه که در مرحله طراحی است، براساس برنامه زمان‌بندی در سال ۱۴۰۲ عرضه خواهد شد. خودرو وانت ۱۵۱ ظرفیت باربری ۴۵۰ کیلوگرم دارد که در ۲۵۱ به ۶۰۰ تا ۶۵۰ کیلوگرم افزایش پیدا کرده است.

 

0juro-01.jpg

 

همچنین فضای بار آن بزرگ‌تر شده و چون پلت‌فرم آن تغییر کرده، فاصله محورها نیز بزرگ‌تر شده است و کابین هم طوری طراحی خواهد بود که راننده و سرنشین قابلیت تنظیم صندلی داشته باشند. رادمنش در ادامه یادآور شد: «بعد از خروج رنو به‌دلیل تشدید تحریم‌ها، تولید خودرو تندر ۹۰ (ال۹۰) به دلیل این‌که قوای محرکه و بخش زیادی از قطعات آن داخلی‌سازی نشده بود، متوقف شد. البته اگر تولید خودرو تندر۹۰ ادامه هم می‌یافت، اکنون دیگر نمی‌توانست استانداردهای ۸۵گانه را پاس کند و نیاز به اصلاح و ارتقا داشت.»

 

 وی افزود: «پروژه‌ای برای احیای پلت‌فرم لوگان تعریف کرده‌ایم که «پی۹۰» نام دارد. بر این اساس، قرار است یک خودرو با قوای محرکه کاملا جدید و فیس‌لیفت کامل تولید شود که در نسخه پایه با گیربکس دستی و احتمالا تا پایان سال ۱۴۰۲ عرضه خواهد شد. این خودرو از نظر حجم کار از پروژه‌های بسیار پرچالش ماست. زیرا رنو اجازه نداده بود قطعات مهم تندر۹۰ را داخلی‌سازی کنیم. از این رو، حجم کار داخلی‌سازی در این پروژه بالاست؛ بعضی قطعات مهندسی معکوس شده‌اند و بسیاری از قطعات هم جدید هستند. 

 

مدیرعامل مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع خودرو سایپا

مدیرعامل مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع خودرو سایپا همچنین با بیان این‌که خودروهای دیگری نیز روی مگاپلت‌فرم اس‌پی (پلت‌فرم چندمنظوره شاهین و آریا) طراحی و عرضه خواهند شد، اظهار کرد: «با تغییر فاصله محورها روی پلت‌فرم اس‌پی، می‌توانیم خودرو کوچک‌تر و شهری‌تری نسبت به شاهین داشته باشیم، از این رو، به پلت‌فرم اس‌پی ‌زیرو (SP0) رسیدیم که روی آن دو محصول پیش‌بینی شد؛ یکی اس‌پی‌زیرو از نوع CUV که خودرویی مینی‌کراس‌اوور است و کار طراحی آن در مرکز تحقیقات تا حدودی انجام شده و بعدی خودرو اس‌پی‌زیرو هاچ‌بک که در سال ۱۴۰۳ به سبد محصولات‌مان اضافه خواهد شد.» وی ادامه داد: «بدین ترتیب، پلت‌فرم اس‌پی، پلت‌فرم لوکس سایپا خواهد بود و یک پله پایین‌تر از آن یعنی پلت‌فرم تندر۹۰ خواهد بود. پلت‌فرم ایکس۲۰۰ نیز در رده بعدی قرار دارد که پایه خودروهای ساینا و کوییک است و ارزان‌ترین خودروهای آینده سایپا مانند اطلس و نیوسدان بر اساس این پلت‌فرم تولید خواهند شد.»

 

art751589.jpg

 

نسخه برقی «آریا» هم در راه است

رادمنش با اشاره به این‌که تولید خودرو آریای برقی نیز به‌طور کاملا مهندسی در دستور کار سایپا قرار دارد، بیان کرد: «باتوجه به مشخصات اصلی خودرو آریا یعنی کراس‌اور بودن و داشتن ابعاد نسبتا بزرگ، نسخه برقی خوبی برای آن تعریف شده که پروژه آن در حال اجراست و نمونه آزمایشی آن در آینده نزدیک رونمایی می‌شود.» به گفته وی برای محصولاتی که تا پایان سال ۱۴۰۱ قرار است تجاری‌سازی شوند، سرمایه‌گذاری‌های لازم انجام و قالب‌ها ساخته یا سفارش آن‌ها داده شده و در حال ساخت است. اکثر این قالب‌ها در کشور ساخته می‌شوند، اما بعضی قالب‌ها مانند قالب‌های چراغ که فناوری آن‌ها هنوز در ایران موجود نیست، ساخته شده و در حال حمل یا در حال ساخت در کشورهای خارج هستند. در پروژه‌های ۱۴۰۲ به بعد نیز اگر تامین مالی به‌موقع انجام شود، تاخیری پیش نخواهد آمد.

رسم کروکی های کاغذی به دلایل مختلف من جمله زمان بردن بسیار زیاد در رسم و در گاهی اوقات مفقودشدن آن مشکلات زیادی را در زمان تصادفات رانندگی برای مردم ایجاد می کرد. یکی از راه های پلیس برای حل این مشکل نیاز نداشتن تصادفات خسارتی کمتر از ۸ میلیون تومان به کروکی پلیس بود که با گران شدن قیمت خودرو به طرز عجیب، این قضیه دیگر کمکی برای کمتر شدن زمان و اطلاف وقت طولانی در تصادفات نمی کند.

 

سرهنگ محمدعلی زارع افزود: در تصادفات رانندگی در معابر، رانندگان باید بعد از تصادف به وظیفه خود عمل کنند و هر چه سریع تر و تا قبل از رسیدن افسر راهنمایی و رانندگی اقدام به بازگشایی مسیر نمایند و با توجه به هماهنگی‌هایی که با بیمه‌ها انجام شده بدون نیاز به کروکی کاغذی می‌توانند به شرکتهای بیمه‌ای مراجعه کنند.

 

وی اظهار کرد: در حوزه اصلاح فرآیند در مراکز تعویض پلاک نیز با توجه به تعطیلی یک ساله مراکز و شرایط کرونا که موجب ایجاد صف‌های شلوغ شده بود، در راستای هوشمند سازی و ارائه خدمات بر بستر اینترنت نوبت دهی در این مراکز به صورت اینترنتی انجام شد.

 

سرهنگ زارع بااشاره به تعویض پلاک و شماره گذاری اینترنتی خودروها در دو مرکز تعویض پلاک خاوران و میثم در تهران گفت: با اجرای این طرح ۸۵ درصد فرآیند مربوط به شماره گذاری و تعویض پلاک خودروها به شکل اینترنتی انجام می‌شود و تنها اقدامات مربوط به بازدید اصالت خودرو و پلاک کوبی یا فک پلاک به صورت حضوری است.

 

معاون فنی، مهندسی و خدمات ترافیکی پلیس راهور ناجا در رادیو گفت‌وگو با تاکید بر اهمیت آموزش در کاهش تصادفات گفت: در راستای نهادینه کردن آموزش‌ها با روش‌های نوین نیز برابر تدابیر در نظر گرفته شده برنامه‌های آموزشی خوبی تدوین شده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.