پویش پارت آدرین واردکننده تسمه های صنعتی و ماشینی و تولید کننده وایر شمع در ایران

021-33977093 | 021-36616948

info@mashin-part.com

بلوک 5 غربی (پاساژ امیر) طبقه همکف،پلاک 207

تهران، خیابان سعدی جدید

معرفی انواع تسمه انتقال نیرو و کاربرد آنها

انواع تسمه انتقال نیرو

معرفی انواع تسمه انتقال نیرو و کاربرد آنها

تسمه انتقال نیرو، یکی از مهم‌ترین انواع تسمه‌های صنعتی است. این محصول را می‌توان در تجهیزات صنایع بزرگ و کوچک یافت. کارایی بالایی که این تسمه‌ها دارند سبب شده تا تولیدکنندگان ماشین‌آلات صنعتی از این محصولات، استقبال بی‌نظیری به عمل آورند. تسمه‌های انتقال قدرت با عملکردی که در دستگاه دارند سبب می‌شوند تا انتقال مواد و ابزارها به‌راحتی و در زمان کمی، امکان‌پذیر باشد. تسمه‌های انتقال نیرو دارای انواع مختلفی است که هر کدام از آنها با توجه به ویژگی‌های خود، کاربردهای متفاوتی دارند. در ادامه به معرفی انواع تسمه انتقال نیرو خواهیم پرداخت.

انواع تسمه‌های انتقال نیرو

تسمه‌های انتقال قدرت با ساختارهای مختلفی ساخته می‌شوند. اساس نام‌گذاری این تسمه‌ها نیز همین شکل ساختار آنها است. به‌منظور آشنایی با انواع این محصولات و کاربرد انواع تسمه انتقال قدرت، در ادامه به بررسی تک‌تک آنها پرداخته‌ایم.

تسمه ذوزنقه‌ای

یکی از رایج‌ترین انواع تسمه‌های انتقال قدرت، تسمه‌های ذوزنقه‌ای هستند. این تسمه‌ها رفتاری گوه مانند از خود نشان می‌دهند که باعث می‌شود طول قوس تماس در قرقره‌ها کاهش یافته و سرعت انتقال، افزایش پیدا کند. این تسمه‌ها قادرند شوک‌های لحظه‌ای را جذب کرده و از آسیب‌دیدگی موتورها و یاتاقان‌های دستگاه، پیشگیری کنند. به‌راحتی می‌توان از این تسمه‌ها استفاده کرده و آنها را تعویض کرد. این نوع تسمه‌های انتقال‌دهنده نیرو، صدا و لرزش کمی دارند و بازده آنها برابر با ۹۰ الی ۹۳ درصد است. در ساختمان آن‌ها می‌توان سه قسمت با نام‌های ناحیه کشش، ناحیه فشار و ناحیه مرکزی یافت.

کاربرد تسمه ذوزنقه‌ای در صنایعی است که باید در آن، نیروهای بزرگی انتقال داده شود. تسمه‌های ذوزنقه‌ای یا به شکل حلقه تهیه می‌شوند و یا شکل آنها به‌صورت نواری است. این محصولات، خود دارای انواع مختلفی هستند. تسمه‌های ذوزنقه‌ای بندبند، V شکل و یکپارچه، ازجمله این محصولات هستند. هر کدام از آنها دارای ساختاری متفاوت بوده و در نتیجه، کاربرد مختلفی دارند.

تسمه گرد

تسمه گرد، یکی از انواع تسمه‌های صنعتی است که جنسی از لاستیک دارد. این تسمه‌ها به دلیل این‌که با استفاده از لاستیک‌های دارای مقاومت بالا و یا رشته‌های طولی درهم‌تنیده لاستیکی ساخته می‌شوند دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار هستند. این تسمه‌ها برای انتقال نیروهای سبک، مناسب بوده و می‌توان از آنها در ساخت چرخ‌های خیاطی و یا دستگاه‌هایی نظیر پروژکتور پخش فیلم، استفاده کرد. البته لازم به ذکر است که تسمه‌های گردی که دارای ابعاد بزرگی هستند را می‌توان در تجهیزات و ادوات کشاورزی به کار برد.

تسمه تایمینگ

تسمه گرد، یکی از انواع تسمه‌های صنعتی است که جنسی از لاستیک دارد. این تسمه‌ها به دلیل این‌که با استفاده از لاستیک‌های دارای مقاومت بالا و یا رشته‌های در معرفی انواع تسمه انتقال نیرو حال نوبت معرفی تسمه تایمینگ است. این تسمه‌ها دارای مکانیزم زنجیری هستند. ساختار این تسمه‌ها بسیار شبیه به ساختار تسمه‌های تخت است. تفاوت آن با تسمه تخت در این است که یک‌طرف آن دندانه‌ دارد. سرعت انتقال در آنها به‌صورت بسیار کم، تغییر می‌کند. در این محصولات از رشته‌های فایبرگلاس استفاده شده است. این تسمه‌ها دارای مقاومت برشی بالایی بوده و در برابر آلاینده‌هایی نظیر گردوغبار، رطوبت و چربی، می‌تواند استحکام زیادی داشته باشد. این محصولات به روان کاری نیاز نداشته و بدون بکسوات هستند. گستره سرعت و بار در این تسمه‌ها، زیاد است و به دلیل نبود اصطکاک و کم‌بودن فشار اولیه، بازده آن نسبتاً بالا خواهد بود.

چنانچه تسمه تایمینگ نتواند از عهده انتقال نیرو در تجهیزات برآید، طرح دندانه‌ها و گام تسمه را می‌توان تغییر داد. به‌این‌ترتیب تسمه قادر خواهد بود تا تعامل دقیقی میان محورهای محرک و متحرک برقرار کرده و بتواند انتقال قدرت را به‌صورت اصولی انجام دهد.

طولی درهم‌تنیده لاستیکی ساخته می‌شوند دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار هستند. این تسمه‌ها برای انتقال نیروهای سبک، مناسب بوده و می‌توان از آنها در ساخت چرخ‌های خیاطی و یا دستگاه‌هایی نظیر پروژکتور پخش فیلم، استفاده کرد. البته لازم به ذکر است که تسمه‌های گردی که دارای ابعاد بزرگی هستند را می‌توان در تجهیزات و ادوات کشاورزی به کار برد.

تسمه تخت

تسمه تخت از دیگر انواع تسمه‌ صنعتی هستند که در صنعت کاربرد دارند. البته لازم به ذکر است که امروزه کاربرد تسمه تخت همانند گذشته رواج ندارد، زیرا دستگاه‌ها و ماشین‌آلاتی که امروزه تولید می‌شوند مجهز به مکانیزم داخلی انتقال قدرت هستند و یا در آنها از تسمه‌های ذوزنقه‌ای استفاده می‌شود. این محصول را می‌توان در ساختمان خرمن‌کوب‌ها و یا دستگاه‌های چوب‌بری پیدا کرد. این تسمه‌ها در برابر ذرات گردوغبار بسیار مقاوم بوده و استفاده از آنها بسیار راحت است. قرقره‌هایی که برای نصب این تسمه‌ها استفاده می‌شوند از چدن، آلومینیوم یا چوب تهیه می‌شوند. تسمه‌های تخت دارای انواع مختلفی اعم از تسمه تخت چرمی، تسمه بافته شده، تسمه ساخته شده با رشته‌های لاستیکی و تسمه تخت لاستیکی هستند.

نتیجه‌گیری

با مطالعه این مطلب، حتماً با تسمه‌های انتقال نیرو آشنا شده و کاربرد انواع تسمه انتقال نیرو را دانسته‌اید. با توجه به شرایط محل کار و نوع کار، این تسمه‌ها را انتخاب کرده و خریداری کنید. سعی کنید تسمه‌ها را به‌درستی در دستگاه قرار داده و در صورت نیاز، آنها را به‌صورت دوره‌ای تمیز کرده و یا تعویض کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.