پویش پارت آدرین واردکننده تسمه های صنعتی و ماشینی و تولید کننده وایر شمع در ایران
۵ ویژگی مهم در انتخاب و خرید وایر شمع خوب

۵ ویژگی مهم در انتخاب و خرید وایر شمع خوب

.
خرید وایر شمع خوب

وایر شمع خودرو یکی از قطعات اساسی در سیستم اشتعال موتورهای داخل سوز خودروها است. این وایرها به‌عنوان جزء اصلی شمع و باتری شمع عمل می‌کنند و وظیفه انتقال جریان الکتریکی از باتری به شمع‌ها را دارند. جریان الکتریکی از طریق این وایرها به شمع‌ها منتقل می‌شود تا شمع‌ها بتوانند مخلوط هوا و سوخت را در داخل سیلندرها اشتعال کنند و بدین ترتیب موتور را به عمل بیاندازند.

از ویژگی‌های خرید وایر شمع خوب، توان بالای آن است. به طور کلی برای اینکه کوئل خودرو به شمع آن متصل گردد از وایر شمع استفاده می‌شود. در صورتی که شما هم جز آن دسته از افراد هستید که در انتخاب و خرید وایر شمع خوب دچار مشکل هستند، حتما باید تا پایان مقاله همراه ما باشید تا به پاسخ سوال‌هایتان برسید.

فهرست مطالب

وایر شمع چیست؟

در قسمت قبل ذکر شد که برای اتصال کوئل خودرو به شمع از وایر استفاده می‌شود. برای‌آنکه شمع جرقه بزند، ولتاژ بالایی لازم است که توسط وایر به شمع انتقال داده می‌شود. قابل‌ذکر است که این ولتاژ توسط کوئل در خودروهای انژکتوری و توسط دلکو در خودروهای کاربراتوری قابل تأمین است. تصور بسیاری از افراد این است که وایر همان سیم است، در تصحیح این تصور غلط باید بگوییم که وایر شمع خودرو ولتاژ را با توان بسیار بالا عبور می‌دهد، در نتیجه نمی‌تواند یک سیم معمولی باشد. این ولتاژی که توسط وایر انتقال داده می‌شود، جریان القایی بالایی دارد.

از ویژگی‌های خرید وایر شمع ، قابلیت حذف نویز است. برای اینکه نویز وایر شمع حذف و عایق شود، باید در قسمت زیرین روکش پلاستیکی آن، لایه‌ای از ابریشم قرار دهند. اگر وایر شمع ولتاژ را به‌خوبی عبور ندهد، موتور خودرو هم به‌درستی کار نخواهد کرد. قابل‌ذکر است که با استفاده از وایر شمع، مصرف سوخت خودرو کاهش می‌یابد. در نتیجه سیمی که توانایی بالا برای انتقال ولتاژ دارد و در قسمت‌های مختلف نویز ایجاد نمی‌کند، وایر شمع نامیده می‌شود.

قابلیت حذف نویز
ویژگی‌های وایر شمع خوب

مشخصات ظاهری خرید وایر شمع چیست؟

مشخصات فنی خرید وایر شمع خوب به طور کلی وایر از چهار قسمت تشکیل شده است:

 1. از درون، اولین و مهم‌ترین لایه، هسته مرکزی است: وظیفه این قسمت، انتقال جریان الکتریکی است. قابل ذکر است که جنس وایر در خودرو‌های مختلف، متفاوت است. مس و فولاد جنس وایر در خودرو‌های انژکتوری می‌باشد.
 2. دومین لایه، عایق فایبرگلاس است: همانطور که می‌دانید جنس وایر فلزی است و برای اینکه با سایر قسمت‌های فلزی خودرو اتصالی نداشته باشد و آتش سوزی نشود، باید با عایقی پوشانده شود. فایبرگلاس ویژگی دیگری هم دارد که مقاومت وایر را در برابر کشش افزایش می‌دهد.
 3. سومین قسمت، لایه بافته شده است: به طور کلی هر سیم حامل جریان الکتریی، میدان مغناطیسی در اطراف خود ایجاد می‌کند. این میدان‌های مغناطیسی ممکن است روی قسمت‌های الکترونیکی تاثیر بگذارد. بنابراین باید با لایه‌های ابریشم بافته شده عایق شود.
 4. آخرین لایه نیز لایه خارجی است: این لایه روی لایه بافته شده قرار می‌گیرد. جنس آن، لایه‌‌ای نازک، نرم و پلاستیکی است، به طوری که با ناخن پاره می‌شود. از ویژگی‌های خرید وایر شمع خوب وجود این لایه خارجی مقاوم در مقابل کشش و پاره شدن را افزایش می‌دهد.
مشخصات ظاهری وایر شمع خوب​
مشخصات ظاهری وایر شمع خوب​
> عمر مفید وایر شمع خودرو چقدر است؟

علائم خرابی در خرید وایر شمع خوردو چیست؟

علائم خرابی وایر شمع می‌توانند متنوع باشند و ویژگی‌های خاص وضعیت وایر و شمع‌ها بستگی دارند. در ادامه به برخی از علائم خرابی وایر شمع اشاره می‌شود:

 1. ترک یا آسیب ظاهری وایر:  اگر وایر شمع دیداری از ترک یا آسیب ظاهری داشته باشد، ممکن است جریان الکتریکی به‌درستی منتقل نشود. این ممکن است باعث اشتعال ناقص موتور و عملکرد نامناسب آن شود.
 1. اکسیداسیون وایر: اگر وایر شمع اکسیده شود، مقاومت الکتریکی آن افزایش می‌یابد و جریان الکتریکی به شمع منتقل نمی‌شود. این می‌تواند به مشکلات در اشتعال موتور و کاهش کارایی منجر شود.
 1. خوردگی وایر: وایرهای شمع معمولاً از جنس مس هستند و در صورت خوردگی، می‌توانند عایق الکتریکی خود را از دست دهند. این خوردگی می‌تواند با ترشحات موتور و آب‌زنی موجب شود.
 1. آسیب به عایق: وایرهای شمع دارای عایق الکتریکی معمولاً از جنس سیلیکون هستند. آسیب به عایق می‌تواند منجر به نشت جریان الکتریکی و مشکلات در اشتعال شود.

برای تشخیص دقیق‌تر مشکلات وایر شمع، تعمیرکار خودرو ماهری را مشاوره و بررسی کند. او می‌تواند وایرها و شمع‌ها را بررسی کرده و علت مشکلات را تشخیص دهد و اصلاحات لازم را انجام دهد.

علائم خرابی وایر شمع
علائم خرابی وایر شمع

انتخاب و خرید وایر شمع خوب چگونه است؟

برای اینکه بتوانید انتخاب خرید وایر شمع خوب داشته باشید، باید اطلاعات کافی از انواع مختلف و ویژگی‌های وایر شمع خودرو داشته باشید. در ادامه به انواع وایر شمع اشاره می‌کنیم و مشخصات آن را بیان می‌کنیم تا شما راحت‌تر بتوانید خریدتان را انجام دهید.

 

نوع وایر شمعتوضیحات
وایر شمع معمولیاین نوع وایر در خودروهای کاربراتوری و انژکتوری قدیمی و خودروهایی که کوئل آن‌ها از شمع‌ها مقداری فاصله دارد، استفاده می‌شود.
بوت وایر شمعاین نوع وایر در خودروهای انژکتوری نسل جدید که کوئل روی شمع‌ها قرار می‌گیرد، نصب می‌شود. وایرهای دیگری هم وجود دارند که از نظر تکنولوژی ساخت، کمی پیچیده‌تر هستند.
وایر شمع هسته فلزیاین وایر هسته‌ای فلزی از جنس مسی و فولادی دارد و در خودروهای کاربراتوری معمولاً استفاده می‌شود.
وایر شمع هسته کربنیاین نوع وایر هسته‌ای از جنس کربن دارد و عایق آن، پشم‌شیشه است. این وایر در خودروهای انژکتوری استفاده می‌شود و مقاومت بسیار بالایی دارد.
> لیست قیمت لیست انواع وایر شمع های تک سوز و دوگانه سوز ایرانی و خارجی

۵ ویژگی مهم هنگام خرید وایر شمع باید به آن توجه کنید!

یک وایر شمع برای این که بتواند پاسخگوی نیاز یک خودرو باشد، باید کیفیت بالایی از نظر فنی داشته باشد. در ادامه به ۵ ویژگی مهم هنگام خرید می‌پردازیم:

 1. وایر شمع باید جریان الکتریکی را به خوبی عبور دهد.
 2. اگر مقاومت الکتریکی بالا داشته باشد، امواج الکترومغناطیسی مزاحم تولید نمی‌کند و این لازمه یک وایر خوب است.
 3. همانطور که می‌دانید، موتور گرمای زیادی تولید می‌کند، وایر باید تحمل گرمایی بالا داشته باشد.
 4. داشتن مقاومت خوب در برابر کشش و پاره شدن نیز از ویژگی‌های خرید وایر شمع  است.
 5. طول عمر یک وایر باید به اندازه‌‌ای باشد که بتوان همزمان با شمع آن را تعویض نمود. در واقع طول عمر آن کوتاه نباشد. همچنین قیمت و در دسترس بودن وایر از نکات مهم و ویژگی‌های آن است.
5 ویژگی مهم وایر شمع
داشتن مقاومت خوب در هنگام خرید وایر شمع

قیمت وایر شمع خوب

ازآنجایی‌که این وسیله نقشی مهم در خودرو دارد، بنابراین باید در خرید و قیمت ویژگی‌های وایر شمع خوب را در نظر داشته باشید.

ابتدا قبل از خرید لازم است که بودجه‌تان را در نظر بگیرید و بدانید چه مقدار می‌خواهید برای خرید آن هزینه کنید. در این صورت به‌راحتی می‌توانید در محدوده هزینه‌ای که دارید، بهترین نوع وایر شمع را خریداری کنید.

اگر قیمت وایر برای شما اهمیتی ندارد و فقط می‌خواهید جنسی باکیفیت خریداری کنید، پیشنهاد ما به شما این است که انواع وایرها را زیر ذره‌بین بگذارید. وایرها انواع مختلفی دارند. وایرهای بدون سیم که بوت نامیده می‌شوند، وایرهای با سیم که جنس هسته و عایق‌کاری متفاوتی دارند. هر وایری مختص به یک خودرو است. شما با شناخت وایرها به‌راحتی می‌توانید وایری با قمی‌ات مناسب و کیفیت بالا مختص خودروتان بخرید.

 

بهترین نوع وایر شمع
بهترین نوع وایر شمع

جنس هسته نیز بر قیمت وایر شمع تأثیر دارد. مثلاً خودروهای کاربراتوری باید از وایری با هسته فلزی مانند مس و فولاد استفاده کنند. هر چقدر رسانایی بالاتر و کیفیت مناسب‌تر داشته باشند، مسلماً هزینه بالاتری را شامل می‌شوند. بسته‌بندی وایرها از دیگر موضوعات مهم در قیمت وایر هستند. درصورتی‌که بسته‌بندی، بسته بندیی جالب و تمیز باشد، هزینه دریافتی از مشتری نیز بیشتر خواهد بود.

و اما گزینه آخر، فروشگاه موردنظر برای خرید وایر شمع است. درصورتی‌که فروشگاهی معتبر برای خرید انتخاب کنید، هزینه‌ای اضافی از هزینه خرید محصولات از شما گرفته نمی‌شود. برخی سودجویان هستند که محصولات را باواسطه به دست مشتریان می‌رسانند و مقدار زیادی هزینه به واسطه‌ها تعلق می‌گیرد که این به ضرر مشتری خواهد بود.

نتیجه گیری

خرید وایر شمع برای خودرو امری مهم و تاثیرگذار بر عملکرد و کارایی خودرو است. یکی از شرکت‌هایی که در زمینه تولید و توزیع وایرهای شمع با کیفیت و معتبر فعالیت می‌کند، شرکت پویش پارت آدرین است. این شرکت به عنوان یکی از برندهای برجسته در زمینه تامین و توزیع وایرهای شمع برای خودروها شناخته می‌شود. به به طور کلی شرکت به تجربه و تخصص بالایی در ارائه وایرهای شمع با کیفیت و عملکرد عالی برای انواع مدل‌ها و مارک‌های خودروها دست پیدا کرده است. خرید وایر شمع از این شرکت به معنای انتخاب یک محصول با کیفیت و قابلیت اطمینان است که به بهبود عملکرد موتور و اشتعال صحیح کمک می‌کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.