پویش پارت آدرین واردکننده تسمه های صنعتی و ماشینی و تولید کننده وایر شمع در ایران

021-33977093 | 021-36616948

info@mashin-part.com

بلوک 5 غربی (پاساژ امیر) طبقه همکف،پلاک 207

تهران، خیابان سعدی جدید

۵ ویژگی مهم در انتخاب و خرید وایر شمع خوب

ویژگی‌های وایر شمع خوب

۵ ویژگی مهم در انتخاب و خرید وایر شمع خوب

در خودرو‌های بنزینی، یکی از تجهیزات بسیار مهم، وایر شمع است. از ویژگی‌های وایر شمع خوب، توان بالای آن است. به طور کلی برای اینکه کوئل خودرو به شمع آن متصل گردد از وایر شمع استفاده می‌شود. در صورتی که شما هم جز آن دسته از افراد هستید که در انتخاب و خرید وایر شمع خوب دچار مشکل هستند، حتما باید تا پایان مقاله همراه ما باشید تا به پاسخ سوال‌هایتان برسید.

وایر شمع چیست؟

در قسمت قبل ذکر شد که برای اتصال کوئل خودرو به شمع از وایر استفاده می‌شود. برای آنکه شمع جرقه بزند، ولتاژ بالایی لازم است که توسط وایر به شمع انتقال داده می‌شود. قابل ذکر است که این ولتاژ توسط کوئل در خودرو‌های انژکتوری و توسط دلکو در خودرو‌های کاربراتوری قابل تامین است. تصور بسیاری از افراد این است که وایر همان سیم است، در تصحیح این تصور غلط باید بگوییم که وایر شمع ولتاژ را با توان بسیار بالا عبور می‌دهد، در نتیجه نمی‌تواند یک سیم معمولی باشد. این ولتاژی که توسط وایر انتقال داده می‌شود، جریان القایی بالایی دارد. این جریان موجب اختلال‌‌ سی یو و ضبط صوت خواهد بود.

از ویژگی‌های وایر شمع خوب، قابلیت حذف نویز است. برای اینکه نویز وایر شمع حذف و عایق شود، باید در قسمت زیرین روکش پلاستیکی آن، لایه‌ای از ابریشم قرار دهند. اگر وایر شمع ولتاژ را به خوبی عبور ندهد، موتور خودرو هم به درستی کار نخواهد کرد. قابل ذکر است که با استفاده از وایر شمع، مصرف سوخت خودرو کاهش می‌یابد. در نتیجه سیمی که توانایی بالا برای انتقال ولتاژ دارد و در قسمت‌های مختلف نویز ایجاد نمی‌کند، وایر شمع نامیده می‌شود.

وایر شمع چیست

مشخصات فنی وایر شمع خوب

به طور کلی وایر از چهار قسمت تشکیل شده است.

 1. از درون، اولین و مهم‌ترین لایه، هسته مرکزی است. وظیفه این قسمت، انتقال جریان الکتریکی است. قابل ذکر است که جنس وایر در خودرو‌های مختلف، متفاوت است. مس و فولاد جنس وایر در خودرو‌های انژکتوری کربن می‌باشد.
 2. دومین لایه، عایق فایبرگلاس است. همانطور که می‌دانید جنس وایر فلزی است و برای اینکه با سایر قسمت‌های فلزی خودرو اتصالی نداشته باشد و آتش سوزی نشود، باید با عایقی پوشانده شود. فایبرگلاس ویژگی دیگری هم دارد که مقاومت وایر را در برابر کشش افزایش می‌دهد.
 3. سومین قسمت، لایه بافته شده است. به طور کلی هر سیم حامل جریان الکتریی، میدان مغناطیسی در اطراف خود ایجاد می‌کند. این میدان‌های مغناطیسی ممکن است روی قسمت‌های الکترونیکی تاثیر بگذارد. بنابراین باید با لایه‌های ابریشم بافته شده عایق شود.
 4. آخرین لایه نیز لایه خارجی است. این لایه روی لایه بافته شده قرار می‌گیرد. جنس آن، لایه‌‌ای نازک، نرم و پلاستیکی است، به طوری که با ناخن پاره می‌شود. از ویژگی‌های وایر شمع خوب وجود این لایه خارجی مقاوم در مقابل کشش و پاره شدن را افزایش می‌دهد.
مشخصات فنی وایر شمع

انتخاب وایر شمع خوب

برای اینکه بتوانید انتخاب وایر شمع خوب داشته باشید، باید اطلاعات کافی از انواع مختلف و ویژگی‌های وایر شمع خوب داشته باشید. در ادامه به انواع وایر شمع اشاره می‌کنیم و مشخصات آن را بیان می‌کنیم تا شما راحت‌تر بتوانید خریدتان را انجام دهید.

 • وایر شمع معمولی: این نوع وایر قدیمی‌ترین وایر ‌است. از این وایر در خودرو‌های کاربراتوری، انژکتوری قدیمی و خودرو‌هایی که کوئل آن‌ها از شمع‌ها مقداری فاصله دارد، استفاده می‌شود.
 • بوت وایر شمع: دلیل نامگذاری این وایر به این نام، ظاهر آن است که شباهت بسیار به بوت یا همان چکمه دارد. این نوع وایر در خودرو‌های انژکتوری نسل جدید که کوئل روی شمع‌ها قرار می‌گیرد، نصب می‌شود. وایر‌های دیگری هم وجود دارند که از نظر تکنولوژی ساخت، کمی پیچیده‌تر هستند.
 • وایر شمع هسته فلزی: این وایر همانطور که از نامش پیداست، هسته‌‌ای فلزی از جنس مسی و فولادی دارد. همانطور که می‌دانید مس، جریان الکتریسیته را با قدرت بسیار بالا انتقال می‌دهد. اما مقاومت پایینی دارند و این موجب می‌شود که امواج الکترومغناطیسی زیادی در اطراف خود ایجاد کنند. این امواج تاثیری بد به روی عملکرد کامپیوتر، ضبط صوت و سایر قسمت‌های الکترونیکی می‌گذارد. در خودرو‌های کاربراتوری معمولا از این وایر شمع استفاده می‌شود.
 • وایر شمع هسته کربنی: این نوع وایر همانطور که از نامش پیداست، هسته‌‌ای از جنس کربن دارد و عایق آن، پشم شیشه است. به دلیل وجود عایق ابریشم به آن، وایر شمع ابریشمی نیز می‌گویند. بر خلاف وایر شمع هسته فلزی، این وایر مقاومت بسیار بالا دارد، در نتیجه میدان مغناطیسی و نویز در اطراف خود ایجاد نمی‌کند. در نتیجه این موضوع، آسیبی به سیستم کامپیوتری خودرو و سنسور‌های آن ایجاد نمی‌شود. در خودرو‌های انژکتوری از این وایر شمع استفاده می‌شود. اما تنها ایرادی که می‌توان از وایر شمع هسته کربنی گرفت، این است که عمر کوتاهی دارند.

۵ ویژگی مهم وایر شمع که هنگام انتخاب و خرید باید به آن توجه کنید

یک وایر شمع خوب برای این که بتواند پاسخگوی نیاز یک خودرو باشد، باید کیفیت بالایی از نظر فنی داشته باشد. در ادامه به مشخصات فنی و ویژگی‌های وایر شمع خوب می‌پردازیم:

 1. وایر شمع باید جریان الکتریکی را به خوبی عبور دهد.
 2. اگر مقاومت الکتریکی بالا داشته باشد، امواج الکترومغناطیسی مزاحم تولید نمی‌کند و این لازمه یک وایر خوب است.
 3. همانطور که می‌دانید، موتور گرمای زیادی تولید می‌کند، وایر باید تحمل گرمایی بالا داشته باشد.
 4. داشتن مقاومت خوب در برابر کشش و پاره شدن نیز از ویژگی‌های وایر شمع خوب است.
 5. طول عمر یک وایر باید به اندازه‌‌ای باشد که بتوان همزمان با شمع آن را تعویض نمود. در واقع طول عمر آن کوتاه نباشد. همچنین قیمت و در دسترس بودن وایر از نکات مهم و ویژگی‌های آن است.

 

قیمت وایر شمع خوب

از آنجایی که این وسیله نقشی مهم در خودرو دارد، بنابراین باید در خرید و قیمت ویژگی‌های وایر شمع خوب را در نظر داشته باشید.

ابتدا قبل از خرید لازم است که بودجه تان را در نظر بگیرید و بدانید چه مقدار می‌خواهید برای خرید آن هزینه کنید. در این صورت به راحتی می‌توانید در محدوده هزینه‌‌ای که دارید، بهترین نوع وایر شمع را خریداری کنید.

اگر قیمت وایر برای شما اهمیتی ندارد و فقط می‌خواهید جنسی با کیفیت خریداری کنید، پیشنهاد ما به شما این است که انواع وایر‌ها را زیر ذره بین بگذارید. وایر‌ها انواع مختلفی دارند. وایر‌های بدون سیم که بوت نامیده می‌شوند، وایر‌های با سیم که جنس هسته و عایق کاری متفاوتی دارند. هر وایری مختص به یک خودرو است. شما با شناخت وایر‌ها به راحتی می‌توانید وایری با قمیت مناسب و کیفیت بالا مختص خودرو تان بخرید.

جنس هسته نیز بر قیمت وایر شمع تاثیر دارد. مثلا خودرو‌های کاربراتوری باید از وایری با هسته فلزی مانند مس و فولاد استفاده کنند. هر چقدر رسانایی بالاتر و کیفیت مناسب‌تر داشته باشند، مسلما هزینه بالاتری را شامل می‌شوند.

بسته بندی وایر‌ها از دیگر موضوعات مهم در قیمت وایر هستند. در صورتی که بسته بندی، بسته بندیی جالب و تمیز باشد، هزینه دریافتی از مشتری نیز بیشتر خواهد بود.

و اما گزینه آخر، فروشگاه مورد نظر برای خرید است. در صورتی که فروشگاهی معتبر برای خرید انتخاب کنید، هزینه‌ای اضافی از هزینه خرید محصولات از شما گرفته نمی‌شود. برخی سودجویان هستند که محصولات را با واسطه به دست مشتریان می‌رسانند و مقدار زیادی هزینه به واسطه‌ها تعلق می‌گیرد که این به ضرر مشتری خواهد بود.

ویژگی‌های وایر شمع خوب

وایر شمع مناسب برای خودروی شما!

در این قسمت قصد داریم وایر شمع و ویژگی‌های وایر شمع خوب برای خودرو شما را معرفی کنیم.

 • وایر شمع خودرو اکیوم کد V۱۰۰۱، وایر شمع بوجیکرد مدل ۵۹۵۷L۷ و وایر شمع جنرال مدل ۰۰۷/۱: پژو ۴۰۵
 • وایر شمع بوجیکرد کد ۷۹: پژو ۲۰۶ تیپ ۵
 • وایر شمع خودرو وای جی پی کد ۱۸۳: پراید زیمنس
 • بوت وایر شمع خودرو پینو پارت مدل PWB-EF7: سمند EF7
 • وایر شمع مدل تقویتی کد ۲۱۴۱: پژو ۴۰۵ زیمنس
 • وایر شمع کمری مدل ۲۰۰۰: پژو کاربرات
 • وایر شمع تقویتی مدل ۲۰۲۱ و وایر شمع خودرو رایان مدل RX650: پراید زیمنس
 • وایر تقویتی مدل ۲۱۲۳ و وایر شمع تقویتی کمری مدل r: کیا ریو
 • وایر شمع تقویتی کمری مدل cr: پیکان کاربراتوری
 • وایر تقویتی مدل ۲۲۴۱: پژو ۴۰۵ ساژم

 

نتیجه گیری

همانطور که متوجه شدید، وایر شمع یک وسیله مهم در خودرو است. یکی از ویژگی‌های وایر شمع خوب برای خرید، وجود گارانتی است. توصیه می‌شود خرید را از مرکزی انجام دهید که دارای گارانتی باشد. وجود گارانتی همراه با محصول نشان از با کیفیت بودن آن است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.