پویش پارت آدرین واردکننده تسمه های صنعتی و ماشینی و تولید کننده وایر شمع در ایران

021-33977093 | 021-36616948

info@mashin-part.com

بلوک 5 غربی (پاساژ امیر) طبقه همکف،پلاک 207

تهران، خیابان سعدی جدید

عمر مفید وایر شمع خودرو چقدر است؟

عمر مفید وایر شمع خودرو چقدر است؟

شمع‌ها از اجزای ضروری برای عملکرد صحیح خودرو هستند، زیرا نقش مشتعل کننده مخلوط هوا و سوخت و شروع احتراق در سطح سیلندرها را بر عهده دارند. اما برای انجام عملکرد خود، باید به منبع تغذیه وصل شوند. این اتصال با استفاده از وایر شمع انجام می‌شود. اما در نتیجه استفاده طولانی مدت و ظاهر شدن پدیده سایش، وایرهای موجود ممکن است دچار آسیب دیدگی ‌شوند.

 

اگر این آسیب رخ دهد، منجر به انتقال بار الکتریکی نامناسب به شمع‌ها و منجر به خرابی موتور می‌شود. البته رایج‌ترین مشکلاتی که ممکن است رخ دهد عبارتند از مصرف سوخت بیشتر، قدرت موتور کم، خفگی موتور، افزایش خطر خرابی یا حتی خاموش شدن موتور است. با بررسی عمر مفید وایر شمع خودرو، می‎توانید در زمان مناسب آن را تعویض و از بروز مشکلات جلوگیری کنید.

عمر مفید وایر شمع

شمع‌ها، الکتریسیته لازم برای احتراق را با احتراق سوخت در سیلندرهای موتور فراهم می‌کنند. با این حال، آنها برای انجام این کار به منبع برق دائمی نیاز دارند که این کار وایرهای شمع‌ است. وایر‌ها به مرور زمان فرسوده می‌شوند. هنگامی که وایر شمع‌ها شروع به سایش می‌کنند، بار الکتریکی ارسال شده به شمع‌ها می‌تواند غیرقابل اعتماد باشد، که باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد موتور، از جمله دور آرام، سکون و سایر مسائل می‌شود. هیچ قانون واحدی وجود ندارد که بر همه وسایل نقلیه حاکم باشد. در بیشتر مواقع، وایرها باید بیش از ۵۰۰۰۰ کیلومتر دوام داشته باشند که این میزان برای شمع‌های مسی در نظر گرفته شده است.

زمان تعویض وایر شمع

برای تعیین دقیق زمان تعویض وایر شمع، خوب است یک جنبه بسیار مهم، یعنی سال تولید ماشین خود را در نظر بگیرید. سال ساخت خودرو از این جهت مهم است که خودروهایی که پس از مدتی مشخص، تولید می‌شوند دیگر به وایر شمع مجهز نیستند. در این حالت از یک وایر پیچ بر روی شمع استفاده می‌شود که این کویل‌ها از نظر استفاده طولانی مدت، کارایی خاصی دارند. اما حتی اگر خودروی شما مجهز به وایر شمع باشد، باید بدانید که هر چه مدل خودرو جدیدتر باشد، عملکرد بیشتری دارد که به معنای بهبود عمر مفید وایر شمع است.

عوامل تاثیرگذار در تعویض وایر شمع

با این حال، عوامل دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند در زمان بندی تعویض وایر شمع نقش داشته باشند:

 • آسیب: ممکن است وایر شمع‌ها آسیب ببینند. اگر عایق به خطر افتاده است، یا خرابی داخلی وجود دارد، باید وایر شمع‌ها را تعویض کنید، حتی اگر هنوز زمان تعویض آنها فرا نرسیده باشد.
 • کارایی بالا: عملکرد بالا همیشه به معنای طول عمر طولانی نیست و برخی از انواع وایر شمع‌ها با کارایی بالا ممکن است نیاز به تعویض نسبتاً مکرر داشته باشند.
 • افزایش مقاومت: شاید بهترین راه برای تشخیص اینکه آیا وایر شمع‌ها نیاز به تعویض دارند، آزمایش مقاومت آنها باشد. برای این کار به یک اهم متر نیاز دارید و باید بدانید که مقاومت اولیه وایرها چقدر بوده است. هر وایر را آزمایش کنید و به دنبال سطوح مقاومت بالاتر از زمان نصب اولیه و همچنین مقاومت بالاتر در وایرهای جداگانه باشید.

اما بر اساس تمام آنچه گفته شد و در نظر گرفتن عمر مفید وایر شمع خودرو، بهترین گزینه این است که توصیه‌های مکانیک خود را در مورد تعویض وایر شمع‌ها دنبال کنید. در حالی که ماشین‌های مدرن نسبت به ماشین‌های کاربراتوری نیاز به خدمات تنظیم منظم ندارند، اما نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند چرا که ممکن است وایر شمع‌ها در نهایت از کار بیفتند.

 

عوامل تاثیرگذار در تعویض وایر شمع

مراحل عیب یابی وایر شمع

احتیاط: در حالی که موتور در حال کار است هرگز به وایر شمع دست نزنید. ولتاژ بالا می‌تواند یک شوک الکتریکی شدید به شما وارد کند.

 • برای ارزیابی صحیح وضعیت وایر شمع، بررسی آنها از نظر ظاهر ساده‌تر است. اگر متوجه مشکل یا تغییر در ظاهر طبیعی وایر شمع شدید که می‌تواند خودروی شما را به خرابی احتمالی برساند، توصیه می‌شود آنها را حتی قبل از تعداد کیلومتر ذکر شده در قسمت بالا تعویض کنید.
 • وایرهای شمع باید در صورت وجود هر یک از این علائم و هنگام تعویض شمع، بازرسی شوند. اگر وایرها آسیب آشکاری مانند سوختگی عایق، یا ترک خوردگی یا پارگی را دارند باید تعویض شوند. همچنین، در صورت وجود قوس‌های قابل مشاهده، وایرهای جدیدی مورد نیاز است.
 • اگر برای یک سیلندر خاص ولتاژ بالاتر از حد معمول مشاهده کردید، موتور را خاموش کنید و مقاومت وایر را با اهم متر اندازه بگیرید. به مشخصاتی که سازنده در نظر گرفته است، مراجعه کنید. اگر مقاومت از مشخصات بیشتر باشد، وایر خراب است و باید تعویض شود.
 • اگر از مجموعه طول عمر وایر شمع بیش از هفت یا هشت سال گذشته است و یکی از وایر‌ها مقاومت زیادی دارد، باید کل مجموعه وایرها را تعویض کنید. همچنین، در خودروهایی که زمان تعویض شمع‌ها فرا رسیده است، زمان خوبی است که وایر شمع‌ها را نیز تعویض کنید.
 • هنگامی که یک سیلندر ولتاژ بالاتری نسبت به سایرین در یک اسکوپ نشان می‌دهد و مدت جرقه کوتاه‌تر دارد، مقاومت ثانویه بالا نشان داده می‌شود. مقاومت ثانویه بالا ممکن است ناشی از وایر شمع خراب، یا شمع‌های فرسوده یا ناشی از انژکتورهای کثیف یا نشت هوا باشد.
 • برای پیدا کردن بیشتر علت، باید تقاضای KV (کیلوولتاژ) برای سیلندر آسیب ‌دیده بدهید که با سیلندرهای دیگر مقایسه شود. اگر ولتاژ احتراق مورد نیاز ۲۰ درصد یا بیشتر از بقیه سیلندرها باشد، مشکل بسیار گسترده است. اگر ولتاژ شلیک تقریباً مشابه سایر سیلندرها باشد، محتمل‌ترین علت مقاومت بالا در وایر شمع یا خود شمع است.

انواع وایر شمع

وایرهای شمع در سه نوع اصلی وجود دارند:

 • وایر هسته کربنی یا ابریشمی، حداکثر میزان سرکوب تداخل فرکانس رادیویی (RFI) را فراهم می‌کند. RFI زمانی اتفاق می‌افتد که ولتاژ بالا از وایرها عبور می‌کند. این نوع وایر از دریافت سیگنال‌های نادرست که می‌تواند باعث مشکلات در رانندگی شوند، جلوگیری می‌کند. یکی از معایب وایرهای هسته کربنی این است که مقاومت داخلی باعث ایجاد گرمای داخلی می‌شود. با گذشت زمان، این موضوع باعث از بین رفتن هسته کربن می‌شود که در نتیجه افزایش مقاومت را در پی دارد و با افزایش مقاومت، احتمال اشتعال نادرست نیز افزایش می‌یابد.
 • تا قبل از سال ۱۹۸۰، ۹۵ درصد وسایل نقلیه مجهز به وایر هسته کربنی بودند. اما نگرانی‌ها در مورد انتشار گازهای گلخانه‌ای باعث شد وایرهای سیمی مورد توجه قرار گیرند. وایر سیمی دارای یک هسته مارپیچی از آلیاژ مس و نیکل است. این وایر مقاومت کلی کمتری دارد، بنابراین جریان مورد نیاز را کاهش می‌دهد. مزیت اصلی این نوع وایر، بهبود دوام در طولانی مدت و خطاهای کمتر است.
 • وایرهای بوبین دار که از ترکیب نیکل و کروم ساخته شده‌‌اند، مشکلات نویز و رطوبت کمتری دارند. مقاومت پایین آنها باعث شده است تا انتقال جریان بالا باشد.
 •  
انواع وایر شمع

خرید وایر شمع

به منظور خرید تسمه تایم pu مداربسته باید به نیازهای خود و نوع ماشین‌آلاتی که قرار است این قطعات در آنها به کار برده شوند دقت کنید. در ضمن سعی کنید خرید خود را از مراکز مجاز و معتبر انجام دهید. به این ترتیب می‌توانید از کیفیت تسمه‌های خریداری شده، کیفیت عملکرد آنها و همچنین قیمت این محصولات مطمئن شوید.

به همین جهت توصیه می‌شود ابتدا سایت‌های معتبر فعال در زمینه فروش این محصولات را بررسی کرده و قیمت روز آنها را به دست آورید.

سخن پایانی

وایرهای شمع که به عنوان کابل‌های جرقه زنی نیز شناخته می‌شوند، بخش مهمی از سیستم جرقه زنی خودرو هستند. این قطعه‌ها نیز مانند سایر قطعات خودرو دارای طول عمر مفید هستند و شما می‌توانید در زمان مشخص برای بهبود عملکرد خودرو، آنها را تعویض کنید. معمولا عمر مفید وایر شمع خودرو را ۵۰۰۰۰ کیلومتر در نظر گرفته اند. البته گاهی ممکن است به دلایلی همچون کارایی بالا، افزایش مقاومت یا آسیب، زمان تعویض زودتر از زمان موعد باشد. با بررسی برخی از آیتم‌ها و چک کردن وایرها از نظر ظاهری و فنی، می‌توانید در صورت نیاز آنها را تعویض کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.