پویش پارت آدرین واردکننده تسمه های صنعتی و ماشینی و تولید کننده وایر شمع در ایران
وایر شمع چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

وایر شمع چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

.
نقش وایرشمع خودرو

وایر شمع، یکی از قطعات مهم در سیستم اشتعال خودرو است. نقش اصلی وایر شمع در یک خودرو، انتقال جریان الکتریکی از شمع به بخش اشتعال موتور (به عنوان سر شمع) است. در واقع، وظیفه وایر شمع این است که جریان الکتریکی تولید شده در شمع را به سر شمع منتقل کرده و به عنوان پلی برای انتقال جریان بین شمع و سر شمع عمل کند.

وایرهای شمع اغلب از موادی با کیفیت بالا و خواص عایقی مناسب ساخته می‌شوند تا از تسریع ازت شمع و به دنبال آن اشتعال نادرست در سیستم اشتعال جلوگیری کنند. وایرها همچنین مقاومت داخلی مناسبی دارند تا از افزایش گرمای داخلی جلوگیری کنند که می‌تواند باعث اشتعال نادرست و مشکلات دیگر در موتور گردد. هدف اصلی ما در این مقاله آشنایی با وایر شمع است. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر با این موضوع آشنا شوید.

فهرست مطالب

وایر شمع و نقش آن چیست؟

وایر شمع قطعه‌‌ای کوچک از اجزای تشکیل دهنده موتور خودرو است. این قطعه بر روی سیلندر خودرو قرار دارد. وظیفه وایر شمع جرقه زنی، جهت ایجاد احتراق در محفظه مختص این کار است. به بیانی ساده‌تر، شمع ولتاژ را از یک طرف خودرو گرفته و آن را در طرفی دیگر، درون سیلندر به جرقه تبدیل می‌کند. در این صورت مخلوط هوا و بنزینی که در سیلندر وجود دارد، توسط این جرقه منفجر شده و انرژی لازم را برای موتور خودرو فراهم می‌کند.

وایر شمع
نقش وایر شمع

وایر در بخش برق خودرو و قسمت شمع قرار دارد. وظیفه اصلی وایر نیز کنترل کردن و انجام درست پروسه سوخت و ساز و احتراق در موتور خودرو است. وایر باید جریان برق ۱۲ هزار ولت را با حداقل تلفات و در بازه زمانی کوتاهی، به شمع برساند. در واقع وایر شمع خودرو جزو مهم‌ترین قطعات یا تجهیزات خودرو است و سلامت موتور خودرو با کارایی درست آن ارتباط مستقیمی دارد.

معرفی انواع وایر شمع ها

شما برای آشنایی با وایر شمع باید انواع مختلف آن را بشناسید. انواع مختلف وایر شمع، در ساختار خود به یکدیگر شباهت دارند. اما جنس کابل آن‌ها و بخش‌های درونی کابل‌ها با یکدیگر تفاوت دارند. در کل ۳ نوع وایر شمع وجود دارد، که در ادامه هر یک از آن‌ها را نام برده و توضیحات مختصری درباره هر یک شرح خواهیم داد:

 

وایر شمع بوبین دار

 این روزها وایر بوبین دار، یکی از پرمصرف‌ترین و بهترین انواع وایر است. رسانایی که در این وایر وجود دارد، از جنس نیکل یا کروم است. مقاومت پایین این کابل‌ها، موجب افزایش سرعت انتقال برق به شمع‌ها می‌شود و اختلال افت ولتاژ را به وجود نمی‌آورد. این نوع وایر مشکل جذب رطوبت نیز ندارد.

 

وایر شمع‌های سیمی

 رسانای موجود در این وایر‌ها، از مس یا فولاد است. بنابراین در برابر خم شدن مقاومت بسیار خوبی دارد. اما به دلیل جنس رسانای این وایر، هنگام انتقال برق نویز و پارازیت به وجود می‌آید. در ساختار وایر شمع سیمی، یک لایه عایق بر روی رسانا، بافت‌های تقویت کننده و لایه سیلیکونی وجود دارد. اما دیگر از این نوع وایر‌ها در خودرو سازی استفاده نمی‌شود.

 

وایر شمع‌های ابریشمی

 رسانایی که در این نوع وایر‌ها استفاده شده و وظیفه انتقال برق را دارد، از جنس سیلیکون است. درون دو لایه روی هم قرار داده شده آن، یک لایه کاهش دهنده پارازیت وجود دارد. رشته‌هایی که در این نوع وایر به هم پیچیده شده است، از جنس ابریشم می‌باشد. در صنعت خودرو سازی تا به امروز استفاده از این نوع وایر، دارای بیشترین میزان مصرف بوده است. اما به دلیل دارا بودن میزان مقاومت بالا، برق کافی را با ولتاژ مناسب به شمع ارسال نمی‌کند. در نتیجه موجب کاهش بازده موتور خودرو به در نهایت افزایش میزان مصرف سوخت می‌گردد.

انواع وایر شمع
انواع وایر شمع

طول عمر وایر شمع چقدر است؟

عمر مفید وایر شمع‌ها بسته به کارخانه تولیدی آن و نوع خودرو تعیین می‌شود. معیار تشخیص پایان عمر وایر کیلومتر کارکرد خودرو است که سازنده‌ وایر آن را هنگام فروش مشخص می‌کند. به این ترتیب که کیلومتر عمر مفید آن را روی بسته درج می‌کند. این طول عمر بر اساس جنس‌های مختلف وایر تغییر کرده و کمتر یا بیشتر می‌شود. به طور کلی دو عامل در طراحی و ساخت و طول عمر وایر شمع تأثیرگذار است:

۱. حرارتی که موتور به وایر منتقل می‌کند.

۲. میزان ولتاژ برقی که از وایر عبور می کند.

۵ ویژگی مهم در انتخاب و خرید وایر شمع خوب

مشکلات شایع در خرابی وایر شمع ها چیست ؟

یکی از مشکلات شایع در اثر خرابی و سوختن وایرها از کار افتادن یک یا چند سیلندر موتور است. این مشکل ممکن است در موتورهایی با بیش از ۴ سیلندر چندان محسوس نباشد، اما در موتورهای چهار سیلندر و کمتر، قدرت موتور به شدت افت کرده و به اصطلاح ریپ خواهد زد. این معضل در نهایت افزایش و کاهش شتاب خودرو را به دنبال خواهد داشت. دیگر مشکلاتی که نقص داشتن یا بی‌کیفیت بودن وایر شمع ایجاد می‌کند عبارتند از:

  1. کاهش قدرت موتور.
  2. بالا رفتن دمای موتور به دلیل فشار بیشتر به آن.
  3. افزایش مصرف سوخت خودرو به دلیل سوختن ناقص آن یا به اصطلاح خام‌سوزی.
  4. لرزش موتور.
  5. بالا رفتن درصد تولید آلاینده در خودرو.
  6. برق دزدی هنگام تزریق بنزین و جرقه‌زنی و احتراق که حتی منجر به انفجار خودرو می‌شود.
  7. ذوب شدگی سر شمع و پلاتین و الکترود میانی آن.

برای پیشگیری از این معضلات رعایت نکات ایمنی مانند سرویس و بازرسی دوره‌ای وایر شمع‌ها و توجه به طول عمر آن‌ها توصیه می‌شو

نحوه نگهداری از وایرها چگونه است؟

 نگهداری مناسب از آن‌ها باعث می‌شود که در طول زمان مشخص شده از سوی سازنده به عنوان عمر مفید آن‌ها، بدون نیاز به تعویض یا تعمیر، برای خودرو بخوبی انجام وظیفه کنند. برای نگهداری از وایرشمع‌ها بهتر است به موارد زیر دقت کنیم:

۱. از خم کردن و شکستن آن‌ها خودداری کنیم.

۲. از بریدن سر کابل وایر و سوار کردن دوباره‌ روکش روی آن اجتناب کنیم.

۳. مراقبت از ایجاد سوختگی در وایر، هرچند که دارای عایقی نسوز است. چرا که دمای موتور هنگام فعالیت بسیار بالا می‌رود و ممکن است در طولانی مدت منجر به سوختن این عایق شود، البته اگر عایق طولانی مدت در مجاورت قطعه‌ با حرارت بالا قرار گیرد. پس بهتر است مراقب باشیم این مجاورت و تماس اتفاق نیفتد.

۴. ممانعت از برخورد جسمی تیز با کابل وایر و آسیب دیدن آن که می‌تواند باعث برق‌دزدی شود.

سر کابل وایرشمع
سر کابل وایرشمع

در نهایت مجددا باید تاکید کرد که مقاومت وایرها در برابر هر یک از عوامل بالا بستگی به کیفیت ساخت‌شان نیز دارد. پس بهتر است هنگام انتخاب آن‌ها به اعتبار سازنده دقت کنیم.

خصوصیات وایر شمع مرغوب

به طور کلی خصوصیات و ویژگی‌های وایر شمع مرغوب شامل موارد زیر می‌باشد:

در وایر شمع مرغوب، عبور جریان برق به خوبی صورت می‌گیرد.
مقاومت در برابر کشش و پارگی
یک وایر شمع خوب عمر طولانی دارد، در این صورت شما می‌توانید آن را همزمان با شمع عوض کنید.
وایر مرغوب امواج الکترومغناطیسی مزاحم، از خود تولید نمی‌کند.
گرمای تولید شده موتور خودرو زیاد است، وایر مرغوب می‌تواند این دما را تحمل نماید.
دسترسی به آن راحت است.
لیست قیمت لیست انواع وایر شمع های تک سوز و دوگانه سوز ایرانی و خارجی

خرید وایر شمع

شما برای خرید وایر شمع باید به برخی نکات توجه کنید. در این صورت می‌توانید انتخاب و خرید خوبی داشته باشید. این نکات شامل موارد زیر می‌شود:

ضمانت کالا؛ شما باید وایر شمع‌هایی را خریداری کنید که دارای گارانتی و ضمانت کالا باشند.

نوع بسته بندی محصول؛ نوع بسته بندی محصول بیانگر اصل یا تقلبی بودن آن است. زیرا محصولات فیک بسته بندی جالبی ندارند. پس حتما توجه کنید که توسط خود شرکت سازنده بسته بندی شده باشد.

خرید از فروشگاه معتبر؛ آشنایی با وایر شمع خیلی مهم است. اگر شما با این محصول آشنا نیستید، بهتر است حتما هنگام خرید به فروشگاه‌های معتبر و خوش نام مراجعه کنید.

قیمت وایر شمع؛ نخستین نکته‌‌ای که باید در هنگام خرید وایر به آن توجه کنید، قیمت آن است. شما باید پیش از خرید میزان بودجه خود را مد نظر بگیرید.

جنس هسته آن؛ هسته در واقع همان رسانایی است که جریان برق را از خود عبو می‌دهد. برای خودرو‌های کاربراتوری وایرهای هسته فلزی مثل مس و فولاد را به کار می‌برند. ولی در خودرو‌های انژکتور از وایرهایی با مغز کربن استفاده می‌نمایند.

نوع وایر؛ وایر‌ها در انواع متفاوتی وجود دارند. برخی از آن‌ها بدون سیم هستند که به آن‌ها بوت می‌گویند. برخی دیگر سیم دارند که جنس عایق کاری و مغزی آن‌ها، با یکدیگر متفاوت است. شما باید هنگام خرید به مدل خودرو خود توجه کنید. زیرا هر خودرو وایر مخصوص خود را دارد و نمی‌توان از وایر یک خودرو برای خودرو‌های دیگر استفاده کرد.

خرید وایر شمع

تست وایر شمع

می‌توان توسط دستگاه دیاگ و اهم متر وایر شمع خودرو خود را تست کنید. اما راحت‌ترین راه، تست وایر زمان روشن بودن موتور خودرو می‌باشد. راه دیگری می‌توان توسط آن وایر را تست نمود، استفاده از شمع خود پیشرانه است. به این معنا که زمانی که خودرو روشن است، وایر را از شمع جدا کرده و کارکرد آن را بررسی کنید. اگر وایر سالم باشد جدا نمودن آن، در کارکرد پیشرانه تغییر ایجاد می‌کند. اما جدا نمودن وایر خراب، نمی‌تواند تفاوتی در کارکرد موتور خودرو اعمال نماید.

تذکر: اما این نکته را مد نظر بگیرید که اگر هنگام روشن بودن خودرو وایر را جدا نمایید، امکان خطر برق گرفتگی وجود دارد.

بهترین زمان تعویض شمع خودرو کی است؟

اهمیت وایر شمع درموتور خودرو

وایر دارای اهمیت بسیار زیادی در موتور خودرو است. از مشکلات شایعی که بر اثر خرابی و سوختن وایر‌ها به وجود می‌آید، از کار افتادن یک یا چند سیلندر در موتور خودرو است. این عارضه می‌تواند در خودرو‌هایی که بیشتر از ۴ سیلندر دارند، زیاد مهم نباشد. اما در خودرو‌هایی که دارای ۴ سیلندر یا کمتر هستند، توان موتور به میزان زیادی کاهش می‌یابد، و به اصلاح عامیانه خودرو ریپ می‌زند. این مشکل می‌تواند موجب افزایش یا کاهش شتاب خودرو شود. بی‌کیفیت بودن وایر شمع و نقص در آن می‌تواند مشکلاتی را برای خودرو به بار آورد.

به طور کلی از دیگر بیاناتی که می‌تواند اهمیت وایر شمع را به اثبات رساند و برای آشنایی با وایر شمع مفید باشد، موارد زیر است:

کاهش قدرت موتور خودرو
افزایش میزان آلاینده‌ها در موتور خودرو
لرزش موتور
افزایش میزان مصرف سوخت خودرو به دلیل سوختن ناقص آن
افزایش دمای موتور خودرو به دلیل تحمیل فشار بیشتر به آن
پلاتین، سر شمع و الکترود میانی ذوب می‌شود
نتیجه گیری

ما در این مقاله تلاش نمودیم تا اطلاعاتی درباره آشنایی با وایر شمع خودرو ، در اختیار شما قرار دهیم. شرکت پویش پارت آدرین (ماشین پارت) با افتخار به عنوان یکی از پیشروهای صنعت تامین تسمه های سنعتی خوردو و تولیدکننده وایرهای شمع با کیفیت و برتر را به مشتریان ارائه می‌دهد.

وایرهای شمع ما با استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌ها و با استفاده از مواد با کیفیت عالی تولید می‌شوند. ما تضمین می‌کنیم که وایرهای شمع تولیدی ما برای کاربران ما کارایی بی‌نظیری داشته و بهترین عمر مفید را دارا باشند. علاوه بر این، مشتریان ما می‌توانند از مزایای ما به عنوان یک شرکت تامین کننده معتبر بهره‌برده و اطمینان داشته باشند که وایرهای شمع ما تضمینی برای عملکرد بدون مشکل در خودرویشان دارند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.